Published On: Mon, May 27th, 2013

BM: “İnsansız hava araçları uluslararası hukuka uygun kullanılmalı”

Share This
Tags

Ana gündeminde ‘anti terör yasaları ve insansız hava araçlarının kullanımı’ olan Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyi’nin olağan toplantıları başladı.

Merkezi Cenevre’de bulunan BM İnsan Hakları Konseyi’nin en üst düzey temsilcisi olan Yüksek Komiser Navi Pillay ABD’nin Afganistan ve Pakistan’da insansız hava araçlarıyla düzenlediği saldırıları kınayan bir açıklama yaptı.

Pillay açıklamasında şunları söyledi: “Bütün devletlere insansız hava araçlarıyla düzenlenen saldırılarla ilgili kriterler konusunda tamamen şeffaf olmaları ve bu araçların kullanımının uluslararası hukuka tamamen uygun olduğundan emin olmaları çağrısında bulunuyorum. İhlaller olduğunda devletler bu konuda bağımsız, tarafsız, hızlı, verimli soruşturmalar yürütmeli ve kurbanlar için adaletin yerini bulmasını sağlamalı.”

Washington’daki Ulusal Savunma Üniversitesi’nde terörizm ile mücadele stratejileri konusunda açıklamalarda bulunan Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Barack Obama ise insansız hava araçlarının gerekli olduğunu savunmuştu. Obama ayrıca Guantanamo Hapishanesi’nin kapatılması için çalışmalarını sürdürdüğünü belirtmişti. Amerikan askeri üssündeki hapishanede 23 ülkeden 166 mahkum bulunuyor.

‘Suriye’de Durum Kabusa Dönüşebilir’

BM İnsan Hakları Baş Komiseri Navi Pillay, BM İnsan Hakları Konseyi’nin açılış konuşmasında uluslararası toplumun Suriye’deki iç savaştan etkilenen sivillere karşı olan görevlerini yapmadığını söyledi. Pillay, Suriye’deki savaştan en ağır zararı sivillerin gördüğüne dikkati çekti.

Ülkede çoktan insani, siyasi ve toplumsal bir felaketle karşı karşıya kalındığını belirten Pillay, önümüzdeki günlerde durumun tam bir kabusa dönüşebileceği uyarısında bulundu. Buna rağmen uluslararası toplumun krizi çözmek konusunda güçlü bir kararlılık gösteremediğine değinen Pillay, tüm üye ülkelerden bu insani felaketi sona erdirmek için ellerinden geleni yapmalarını talep etti ve şu anda ölüleri saymaktan fazla bir şey yapılmadığını da ekledi.

Birleşmiş Milletler’in tahminine göre 26 aydır süren savaşta bugüne dek 70 bin kişi yaşamını yitirdi. 5 milyon Suriyeli ise evlerini terk etti ve 1,5 milyon vatandaş ise komşu ülkelere sığındı.

Pillay,22 milyon nüfuslu Suriye’nin üçte birinin uluslararası yardıma muhtaç olduğunu söyledi. Başkomiser hem hükümetin hem de muhaliflerin insan haklarını ihlal ettiğine dikkat çekti. Savaş suçları ve insanlığa karşı işlenen suçların cezasız kalmaması gerektiğini söyleyen Pillay, hem hükümet hem de muhaliflere bu eylemlerin cezalandırılacağının hatırlatılması gerektiğini belirtti ve artık dünyanın bu korkunç savaşı bitirmek için harekete geçmesi çağrısında bulundu.

Pillay, Suriye dışında başka bölgelerde yaşanan etnik ve dini şiddetten duyduğu endişeyi de dile getirdi. Burma’da Müslümanlara karşı saldırılar sürüyor. Pillay ayrıca üç hafta sürecek görüşmelerde Mali ve Güney Sudan’daki insan hakları durumuyla ilgili raporları da Konsey’e sunacağını belirtti. Pillay ayrıca Orta Afrika Cumhuriyeti’ne delil tespiti için bir ekip yollayacağını söyledi ve ülkenin anarşinin eşiğinde olduğunu bildirdi.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>