Published On: Sun, Apr 28th, 2013

AB yerinde saysın; Türkiye-Şanghay Örgütü arasında tarihi imza

Türkiye ile Şanghay İşbirliği Örgütü arasında gerçekleştirilecek işbirliğine dair mutabakat belgesi imzalandı.

Kazakistan’da Türkiye’nin girişimi ile başlatılan Afganistan konulu toplantıya katılan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Şanghay İşbirliği Örgütü’nün Genel Sekreteri ile bir araya geldi. Dışişleri Bakanı, atılan imza için “El ele, omuz omuza yürüyeceğimiz uzun bir yolun başlangıcı” dedi.

AFGANİSTAN TOPLANTISINDA ŞANGAY YAKINLAŞMASI

Afganistan gelecek yıl yapılacak Devlet Başkanlığı seçimine hazırlanıyor. Karzai’nin, yeniden aday olamayacağı seçimler, ülke için kritik öneme sahip. 100 bin NATO askerinin görev yaptığı Afganistan’da, birliklerin ülkeden çekilmesinden sonra, Afgan güçleri, ülke güvenliğini tek başına sağlamak zorunda kalacak. Yeni Devlet Başkanı da bu süreci yönetecek..

Bu ortamda, Türkiye’nin öncülüğünde başlatılan, Afganistan’da güvenlik ve istikrarı amaçlayan “İstanbul Süreci” toplantısı Kazakistan’da yapıldı. Toplantı için Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da Almatı’daydı..

ŞANGAY İŞBİRLİĞİ ÖRGÜTÜ İLE MUTABAKAT

Toplantının ardından Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, önemli bir görüşme daha yaptı. Şanghay İşbirliği Örgütü Genel Sekreteri Dmitri Mezentsev ile bir araya gelen Davutoğlu, örgüt ile gerçekleştirilebilecek işbirliğine dair mutabakat belgesini imzaladı.

Atılan imza ile Türkiye ve Örgüt, pek çok alanda gidilecek işbirliği için kapsamlı bir çalışma yürütecek.

DAVUTOĞLU: ORTAK KADER BEYANI

İmzalanan mutabakat belgesinin önemine dikkat çeken Davutoğlu, “Bu hem bir ortak kader beyanı, hem de Türkiye ile örgütün el ele ve omuz omuza yürüyeceği uzun bir yolun başlangıcı” dedi.

MEZENTSEV: TÜRKİYE, ŞANGAY RUHUNU GÜÇLENDİRECEK

Örgütün Genel Sekreteri Mezentsev de işbirliği çerçevesine Türkiye’nin katılımının “Şanghay ruhunu” güçlendireceğini söyledi.

Davutoğlu, Kazakistan temasları sırasında Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev tarafından da kabul edildi.

Görüşmede, bölge ülkeleri arasında özellikle ulaştırma alanındaki işbirliği ve bağlantıların geliştirilmesi üzerinde durularak, “Orta Koridor” demiryolu bağlantısının önemi vurgulandı.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>