”Kimyasal” iddiasıyla gelen, Suriye’de ”oyunun kurallarının değişme” arafesi

Suriye’de rejim güçlerinin kimyasal silah kullandığı iddiaları ile ilgili konuşan ABD Başkanı Barack Obama, sert bir uyarıda bulunarak, “Bu kanıtlanırsa oyunun kuralları değişir” dedi.

Ürdün Kralı II. Abdullah ile Beyaz Saray’daki görüşmesi sırasında açıklamalarda bulunan Obama, Suriye halkı üzeribnde kimyasal silah kullanıldığı yönündeki iddiaların ciddi olduğunu belirterek, bu silahların nasıl, ne zaman ve nerede kullanıldığı sorularının cevap beklediğini kaydetti.

Kesin karara varmak için daha fazla delile ihtiyaç duyduklarını söyleyen Obama, bunu anlamak için ciddi bir araştırma yapılması çağrısında bulundu.

BM ESAD’DAN İZİN İSTEDİ

Abd Başkanı Obama’nın açıklamasının ardından BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’a mektup yazarak, BM gözlemcilerinin ülkeye girişine izin verilmesi için izin istedi.

Geçtiğimiz ay muhalifler ve rejim, birbirlerini Halep’in yakınlarındaki Han el-Essel köyünde kimyasal silah kullanmakla suçlamıştı.

Olayın ardından, Şam yönetimi, BM’den kimyasal silah iddialarını araştırması için bir ekip göndermesini istemişti. Ancak rejim, BM ekibinin sadece Han el-Essel köyündeki durumu incelemesini şart koşmuş, BM ise daha geniş çaplı bir araştırma yapma konusunda ısrar edince ekibe Suriye’ye giriş izni çıkmamıştı.

(Euronews)

Leave a Reply

Your email address will not be published.