Published On: Sun, Apr 7th, 2013

Kerry Türkiye’de: Davutoğlu-Kerry İstanbul’da ortak basın toplantısı düzenledi

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, ABD Dışişleri Bakan John Kerry ile Çırağan Sarayı’nda bir araya geldi. Görüşmenin ardından iki bakan basın toplantısı düzenliyor.

Kerry’nin konuşmasından konu başlıkları şöyle:

– Çok cesur bir diplomat hanımımızı ne yazık ki Afganistan’daki saldırıda kaybettik. Şimdi bu trajediye baktığımızda, farklı değer yargıları geriyoruz. Bir yanda idealist bir kadın var. Sabahları okullara kitap taşıyor. Öte yanda, Taliban bu eğitim ulaşımını engellemeye çalışıyor. Bunlar hiç tanımadıkları insanları korkakça öldüren teröristlerdir.

– Teröristlerin bu gösterdiği nihilizm, bu korkaklık, çocukları toprağın altına götürüyor. Dün terörizmin en korkunç yüzlerinden birini gördük. Ancak zaman içinde göreceğiz ki, Amerika korkak teröristlere karşı susmayacaktır. Bunu kendi insanlarımızı tehlikeye atarak yapıyoruz.

– Bu trajedinin geriye bıraktıklarının neler yapacağını önümüzdeki dönemlerde göreceğiz. Başkaları geleceği karartmaya çalışsa da, biz aydınlatmaya decam edeceğiz.

– Türkiye’ye bir önceki ziyaretimden beri kısa bir zaman geçti. Ancak barış için bu görüşme gerekli. Sayın başbanımız Obama adına ortaya koyduğunuz işbirliği için teşekkür ediyorum.

– Türkiye’nin barış sürecindeki gayretlerini takdir etmeliyiz. PKK’nın silah bırakma sürecini örnek bir şekilde yönetiyorsunuz.

– Önümüzde zor bir süreç var. Ancak biz inanıyoruz ki, kalıcı bir barış sağlanacaktır.

– Türkiye’nin yeni anayasasının barışı ve demokrasiyi sağlayacağına inanıyoruz.

– Türkiye ve Amerika, Suriye konusunda işbirliğine devam edecektir. Suriye dostlarından oluşan çekirdek bir grubun bir araya gelmesine karar verdik.

– Sayın Obama’nın ve benim, sayın Erdoğan ve Netanyahu arasındaki görüşmelerin olumlu olmasından memnuniyet duyduğumuzu belirtmek istiyorum.

– Sayın bakan (Davutoğlu), sizin diplomasi konusundaki üreticiliğiniz ve enerjinizi de tebrik ediyorum.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da, Afganistan’da gerçekleşen saldırı ile ilgili Amerika’ya taziye mesajları verdi.

Kerry’e gazetecilerin sorduğu sorulara getirdiği yorumlar ise şöyle:

– İran’da sadece konuşarak bu müzakereleri sürdürmek mümkün değil. Bizim isteğimiz diplomatik bir sonuç bulmak. Ancak bu İran’ın seçimi. Eğer nükleer konusunda bir çözüm bulunacaksa, dünyada bunu barışçıl yollarla yapanlar var. Ancak İran, uluslararası camiadan hızla kopuyor. Biz İran’a şunu diyoruz: Eğer nükleer programınız barışçılsa, bunu göstermeniz gerekiyor. İşte bunu bekliyoruz biz İran’dan. Tabii şu an İran’da seçim süreci ve bu da İran’ın politikasını karmaşıklaştırıyor. Ancak sayın Obama, sonsuza kadar bu sürecin böyle devam etmeyeceğini biliyor.

–  İsrail ile Türkiye ile sürecin normalleşmesi için tazminatın ödenmesi ve karşılıklı elçilerin yeniden gönderilmesi lazım. Sayın bakan, kendilerinin Türkiye olarak hiçbir şekilde olumsuz bir adım atılmayacağını bana söyledi. Bu süreç hakikaten kendilerinin çok sıkı çalıştığı bir dönem oldu. Ve Türkiye’nin, İsrail’in ve ABD’nin başkanları bir araya gelip belirli bir tavır koydular. Kendilerinin ülkelerinde belirlediği bir tavır olabilir tabii. Ancak ortak bir duruş belirlediler.

Davutoğlu ise, Filistin’deki ambargonun kalkması konusuna vurgu yaptı:

– Türkiye, Filistin’deki ambargonun kalkması konusunda ilkeli bir politikayı takip etmiştir. Sürece katkıları dolayısıyla sayın Kerry’e ve sayın Obama’ya teşekkür ediyoruz. Bu konuda duruşumuzu sürdürecek ve Gazze’deki ambargonun kalkması için elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz.secretary_state_john_kerry_by_aa

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>