Published On: Fri, Apr 5th, 2013

Hollywood İstanbul’a geliyor: BosphorusWood

IMG_1085LOS ANGELES – Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan Amerika ziyaretinin Los Angeles ayağında Amerikalı film yapımcıları ile görüştü. Görüşmeler sonucunda Hollywood Film Stüdyolarının İstanbul’da inşa edileceğini ve isminin de BosphorusWood olabileceğini söyledi.

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan Los Angeles Başkonsolosluğu rezidansında bölgede yaşayan Türkler ve Amerikan Film yapımcılarıyla buluştu.  Los Angeles Ticari Ataşeleri Gürkan Süzer ve Murat Gören tarafından organize edilen programa çok sayıda Film yapımcısı ve seçkin bir davetli topluluğu katıldı.

Davetlilerle tek tek ilgilenerek hatıra fotoğrafı çektiren Bakan Çağlayan, konuşmasını yapmak üzere, Türk sinema oyuncusu Meltem Cumbul tarafından anons edildiği konuşmasında, Türkiye’nin yükselen ekonomisine vurgu yaptı.

Avrupa’nın ve Ortadoğunun ekonomik kriz ve siyasi problemlerle uğraşırken Türkiye’nin dünyanın en hızlı büyüyen ikinci ekonomisi olduğunu söyleyen Çağlayan, Amerika’nın batı yakasındaki Türkler’in başarılarından gurur duyduğunu ve bu duruma eskiden “Beyin Göçü” dediğini ama artık bu görüşünün değiştiğini, bunu “Beyin Gücü” olarak değiştirdiğini belirtti.

Türkiye – Amerika  ilişkilerine de değinen Çağlayan, Amerika ve Türkiye’nin uzun yıllardır dost  ve müttefik ülke olduğunu ancak ticarette Türkiye’nin ithalatının ihracatından üç kat fazla olduğunu bunu da tek taraflı aşk olarak değerlendirdiğini söyledi. Bunu değiştirmek için çalışmalara başlandığını da sözlerine ekledi.

Türkiye’nin gündemindeki barış sürecine de değinen Çağlayan sadece ekonominin iyi gitmesiyle büyük ülke olunamayacağını aynı zamanda demokraside de dünyanın en ileri seviyesine gelinmesi gerektiğini belirterek süreçten herkesin umutlu olduğunu, bu bağlamda Amerika seyahatine AKP’den iki, CHP ve BDP’den birer milletvekili ile beraber geldiklerini söyledi.

Konuşmasının sonunda Türkiye’nin en büyük hedefinin 2023 olduğunu ve 2023’te dünyanın ilk 10 ekonomisi arasına  katılacağını  aynı zamadan demokratikleşmesini de tamamlayıp her yönüyle gelişmiş bir ülke olacağını, Türkiye’nin tek bayrak ve vatanın bölünmez bütünlüğünü kabul eden Türk, Kürt, Çerkez, Laz, Arap, Sünni, Alevi  herkesin vatanı olduğunu farklılıkların ise zenginlik olarak görüldüğünü söyledi.

BOSPHORUS-WOOD

Davetlilerin ayrılmasının ardından basın toplantısı düzenleyen Ekonomi Bakanı Çağlayan Film şirketleriyle yaptığı görüşmelerin ayrıntılarını anlattı.

T.C Los Angeles Ticaret Ataşeleri Gürkan Süzer ve Murat Gören tarafından aylar önce planlanan görüşmeler sonucunda randevular ayarlandı ve Bakan Çağlayan en büyük film şirketlerinin yöneticileyle biraraya geldi.

Yaklaşık 40 dakika süren basın toplantısında Ekonomi Bakanı Çağlayan, ”Universal Studios yapım şirketi, Hollywood’daki film platoları ve turizme yönelik tesislerinin bir benzerini Türkiye’de de kurmak istiyor. Bunun için bize bir sunum yaptılar” dedi. Türkiye’ye 3 milyar dolara yakın bir yatırım planlanıyor.

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Entertainment Development Partners (EDP) adı altında üçlü bir konsorsiyum ile bir teklif paketi hazırladıklarını söyledi. Çağlayan, ”EDP Türkiye’de nasıl bir yapılanmaya gidebileceği ve yatırımın nasıl fırsatlara dönüşebileceği konusundaki çalışmalarını bize sundu. Türkiye’nin eğlence sektörüne yönelik geleceği le ilgili de bir çalışma yapmışlar. Hatta Türkiye’de kurmayı planladıkları platolar için bir isim ve yer bile beğenmişler” diye konuştu.

Film sirketlerinin Türkiye’de kurulacak platonun adını “Hollywood on Bosphorous” koyduklarını kendisinin ise “Bosphorus-Wood” ismini düşündüğünü söyledi.

Henüz proje aşamasında olan ve 3 ay içinde fizibilite çalışması tamamlanarak Ekonomi Bakanlığı’na teslim edilecek olan projenin gerçekleşmesi durumunda Universal Studios’un Türkiye’ye 3 milyar dolara yakın bir yatırım yapmayı planladığını anlatan Çağlayan, ”Stüdyo Tema Park otellerinde olabileceği birkaç fazdan oluşan bir proje düşünüyorlar. Başlı başına bir endüstri. Türkiye için bir ilk olacak. Bu konuyu Kültür ve Turizm Bakanımız Ömer Çelik ile konuşacağız. Fizibilite raporu geldikten sonra iki bakanlık çalışıp Sayın Başbakanımıza arz edeceğiz” şeklinde konuştu.

Film şirketlerinin Türkiye’den beklentisi ise teşvik yasasının bir an önce çıkması. Bakan Çağlayan çok yakında teşvik yasasının da çıkacağını ve bu projelerin Türkiye’nin tanıtımına büyük katkı sağlyacağını belirtti.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>