Published On: Thu, Mar 21st, 2013

Rusya’da Türkçe Nevruz kutlaması

rusya_turkce_nevruzRusya’nın kültür başkenti St. Petersburg’da Nevruz kutlaması renkli görüntülere sahne oldu. Kafkas ve Orta Asya halk dans gruplarının birbirinden ilginç gösteriler sunduğu gecede, Türkçe şarkılar söylendi.

“Lensovet” konser salonunda St. Petersburg Valisi Georgiy Poltavçenko’nun da katıldığı gecede vatandaşlar salonu doldurdu.Programın açılışında konuşma yapan St. Petersburg Valisi Poltavçenko, tüm halkların nevruz bayramını en içten dileklerle kutladığını söyledi. St. Petersburg’un tüm halkları ve kültürleri birleştiren bir şehir olduğunu kaydeden Poltavçenko, bu birlikteliğin sonsuza kadar sürmesi dileğinde bulundu. Konuşmanın ardından, valiye organizatörler tarafından yerel kıyafetler giydirildi.Gecede birbirinden güzel dans gösterileri gerçekleştirilirken, St. Petersburg Rus-Türk Kültür Merkezi “Anadolu Efsanesi” grubunun gerçekleştirdiği Aşuk-Maşuk oyunu seyircilerden büyük alkış aldı. Ayrıca gecede sahne alan Şebnem adlı Azeri öğrencinin seslendirdiği ve Ayla Dikmen’e ait “Anlamazdın” şarkısı salondan büyük beğeni topladı.Geceye, aralarında Özbekistan, Türkmenistan, Azerbaycan ve Kırgızistan’ın da bulunduğu bir çok ülkeden folklor grupları katıldı. Katılımcı ülke temsilcileri, birbirinden güzel Kafkas danslarını büyük maharetle gerçekleştirdi ve izleyicilerden büyük alkış aldı.

Haberrus

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>