Published On: Thu, Mar 21st, 2013

Ban: BM en kısa sürede, Suriye’deki kimyasal silah iddialarını soruşturacak

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (TURKISH JOURNAL)

Secretary-General Ban Ki-moon meets with the Middle East Quartet.

Birleşmiş Milletler (BM), Suriye’deki kimyasal silah saldırılarını soruşturacak.

İngiltere, Fransa ve ABD’nin Suriye’de kimyasal silahların kullanıldığıyla iglili BM’ye Çarşamba günü yaptığı araştırma başvurusunun ardından bir basın toplantısı düzenleyen BM Sekreteri Ban Ki-moon, Suriye’deki kimyasal silahların sorumluluğunun mevcut yönetim olduğunu belirtirerek, kimyasal silah iddialarının soruşturulacağını bildirdi.

Genel Sekreter Ban,  Suriye’nin Başkenti Şam’da ve Halep kenti yakınlarında Salı günü gerçekleştirildiği belirtilen kimyasal silah saldırılarıyla ilgili  yaptığı basın toplantısında, iddiaların en kısa sürede soruşturulacağını ifade etti.

Ban basın toplantıdaki açıklamasında, danışmanlarının Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü (OPCW), Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve diğer ilgili birimlerle inceleme modeli üzerinde bir çalışma yürüttükleri bilgisine yer verirken,  ”Suriye’deki kimyasal silahların güvenliğini sağlaması amacıyla” OPCW Genel Direktörü Ahmet Üzümcü ve WHO Genel Direktörü Margaret Chan ile de yakın diyalog halinde  olduklarını kaydetti.

Öte yandan, 2. yılına giren Suriye’deki krizin ana sorumlusu olarak gösterilen Beşar Esad yönetimini destekleyen BM Güvenlik Konseyi’nin veto yetkili daimi üyesi Rusya, Suriye yönetiminin iddialarının araştırılması konusundaki israrlarına devam ediyor.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>