Published On: Tue, Mar 19th, 2013

Dizideki ‘şeytan’ın Obama benzerliği, tartışmalara neden oldu

ABD’nin History Channel kanalında yayınlanan bir dizide, “Şeytan” rolündeki aktörün Başkan Barack Obama’ya benzerliği ülkede tartışmalara yol açtı.

“The Bible” isimli dizide Şeytan’ı canlandıran Faslı aktör Mohamen Mehdi Ouazanni’nin Obama ile benzerliğine ilişkin tartışmalar, sosyal paylaşım sitesi twitter üzerinden atılan mesajlarla başladı.

Konuya ilişkin ilk tweet’i atan, muhafazakâr görüşleriyle tanınan radyo ve televizyon sunucusu Glenn Beck’in Ouazanni’nin dizideki fotoğrafları ile Obama’yı karşılaştırmasının ardından gündeme gelen tartışmalar artarak devam ediyor.

Tartışmaların büyümesi üzerine bir açıklama yapan dizi yapımcıları Mark Burnett ve Roma Downey, History Channel’in Başkan Obama’ya en ufak bir saygısızlık yapmasının sözkonusu olmadığını belirterek, iddiaları “son derece saçma” şeklinde nitelendirdi.


obama_film_seytan_benzetmesi
Açıklamada, kanalda yayınlanan dizilerin saygın uluslar arası oyunculardan seçildiği belirtilerek, “Birilerinin bu bağlantıyı kurmuş olması esef verici. Kanalın “The Bible” dizisi, tarihin derinliklerinden gelen zengin hikayelerle insanları aydınlatmayı amaçlamaktadır. Bu, son derece saçma bir iddiadır” denildi.

Burnett ayrıca, “Şeytan’ı canlandıran Mehdi Ouazanni, büyük takdir toplayan Faslı bir aktör. Barack Obama, başkanımız olarak seçilmeden önce de, Şeytani karakterler dahil, İncil’de geçen bazı tarihi olayların canlandırıldığı çekimlerde rol almıştı” dedi.

Bu tür iddiaları, “İncil’de geçen hadiselerin güzelliğini bozmaya yönelik aptalca müdahaleleler” olarak niteleyen Burnett, bu suçlamaların emek sarfettikleri diziyi de küçük düşürdüğünü kaydetti.

(İHA
)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>