Dünya liderlerinin asi çocuğu, sosyalist Chavez kansere yenik düştü!

Venezuela’nın Devlet Başkanı Hugo Chavez’in hayatını kaybetti. Bir süredir kanserle mücadele eden Chavez’in ölümü resmen açıklandı.

Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez 58 yaşında hayatını kaybetti. Chavez, uzun süredir kanser tedavisi görüyordu. 1954 doğumlu olan Chavez 1992 yılında yarbay iken darbe girişiminde bulunmuş başarısız olmuştu. 1994 yılında halkın desteğiyle affedilmiş, 1998 yılındaki seçimlerde %56 oy oranıyla devlet başkanlığına seçilmişti. Chavez, 16 Ağustos 2004’de yapılan halk oylamasında ise, oyların %94’ünü alarak seçimi kazanmıştı. Chavez, Küba’ya hastalığı ile ilgili son ziyareti öncesinde, yandaşlarına yardımcısı Nicolas Maduro’yu desteklemeleri çağrısında bulunmuştu.


Kızlarıyla birlikte
Küba’da, aralık ayındaki dördüncü ameliyatının ardından halkın karşısına çıkmayan Chavez, ülkesine ve tüm dünyaya şubat ortasında basına dağıtılan fotoğraflarıyla veda etti.
Chavez, son fotoğraflarında Küba’da iki kızıyla yan yana gülümserken ve Küba Komünist Partisi’nin yayın organı Granma’ya bakarken görülüyordu.
Küba’daki tedavisinin ardından 18 Şubat’ta Venezuela’ya dönen Chavez, ülkesine dönüşünü Twitter mesajıyla duyurmuş, Küba’ya ve kendisine bu süreçte destek olan herkese teşekkür etmişti.

Chavez, kimdir?
Güney Amerika ülkelerinden Venezuela’da 1999’dan bu yana devlet başkanlığı yapan Hugo Rafael Chavez Frias, 59 yaşında hayatını kaybetti.
Chavez, 28 Temmuz 1954’te Venezuela’nın Barinas bölgesindeki Sabaneta’da dünyaya geldi. Öğretmen anne ve babanın 6 erkek çocuğundan biri olan Chavez, 16 yaşında okumaya hak kazandığı askeri akademide asi bir öğrenci olarak nam saldı ve buradan 1975 yılında mezun oldu.
Genç Chavez, 1976’da orduya katıldı ve yarbaylığa kadar yükseldi. 1980’lerin başında, gizli bir yapılanma olarak bilinen Bolivarcı Devrimci Hareket’i kurdu.
Şubat 1992’de dönemin Devlet Başkanı Carlos Andres Perez’in ekonomi politikalarına karşı büyüyen öfkeyi de arkasına alarak başarısız bir darbe girişimine öncülük eden Chavez, cezaevinde 2 yıl geçirdikten sonra afla salıverildi ve Beşinci Cumhuriyet Hareketi partisini kurdu.

Devlet Başkanı Chavez
Ülke sorunlarına farklı çözüm önerileriyle aktif politikaya hızlı bir giriş yapan Chavez, 1998’deki devlet başkanı seçimini yüzde 56 oy oranıyla kazandı ve Şubat 1999’da görevi devraldı.
Hazırlanan yeni yasa uyarınca seçim 2000’de yinelendi ve Chavez zaferini tescilledi.
Yeni yönetimin  ”radikal” politikalarının halkın belli bir kesiminde meydana getirdiği hoşnutsuzluk, 2002’de Chavez yönetimine karşı planlanan başarısız bir darbe girişimine ortam hazırladı. Askerler tarafından alıkonulan Chavez 2 gün sonra görevine döndü.

Kamulaştırılan petrol şirketlerinin fonları sayesinde sosyal programlara ağırlık veren Chavez, 2004’te devlet başkanlığına uygun olmadığını öne süren muhalefetin çağrısıyla yapılan referandumdan zaferle çıktı.
Chavez, Aralık 2006’da yüzde 63 oy oranıyla üçüncü kez devlet başkanı seçildi ve Şubat 2009’da seçilmişlerin görev süresine getirilen kısıtlamanın kaldırılmasına ilişkin referandumdan evet sonucu çıktı.

Kanserle mücadele
Haziran 2011’de kanser tedavisi gördüğünü açıklayan ve Şubat 2012’de Küba’da geçirdiği ameliyatın ardından hastalığını yendiğini açıklayan Chavez, Ekim 2012’de düzenlenen devlet başkanı seçiminde oyların yüzde 54’ünü alarak muhalefet lideri Henrique Capriles’i geride bıraktı.
Dördüncü kez Devlet Başkanı seçilen Chavez, 8 Aralık’ta hastalığın nüksettiğini ve yeni bir ameliyata ihtiyaç olduğunu bildirdi.
Kendisine bir şey olması durumunda, yerine Devlet Başkan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Nicolas Maduro’nun geçmesini isteyen Chavez, 11 Aralık 2012’de Küba’da bir kez daha ameliyat oldu ve 18 Şubat 2013’te Venezuela’ya döndü.

”ABD, Venezuela halkını destekliyor”
ABD Başkanı Barack Obama, Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez’in ölümünün ardından, ülkesinin Venezuela halkına ve Venezuela Hükümeti ile yapıcı bir ilişkinin geliştirilmesine olan desteğini teyit etti.
Obama, yaptığı yazılı açıklamada, Chavez’in ölümünün, Venezuela için ”zorlu bir zaman” olduğunu belirtti.
Başkan Obama, ”Bu zorlu zamanda, ABD, Venezuela halkına desteğini ve Venezuela Hükümeti ile yapıcı bir ilişkinin geliştirilmesine yönelik ilgisini yeniden teyit eder. Venezuela, tarihinde yeni bir fasıla başlarken, ABD demokratik ilkeleri, hukukun üstünlüğünü ve insan haklarına saygıyı teşvik eden politikalara bağlılığını sürdürmektedir” ifadesini kullandı.

7 GÜNLÜK ULUSAL YAS İLAN EDİLDİ
Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez’in ölümünün ardından 7 günlük ulusal yas ilan edildi. Venezuela Dışişleri Bakanı Elias Jaua, ülkede 7 günlük yas ilan edildiğini, Chavez’in cenazesinin başkent Caracas’taki Askeri Akademi’nin salonunda bulundurulacağını belirtti. Cuma günü yapılması planlanan cenaze törenlerine çok sayıda devlet başkanının katılmasının beklendiğini ifade eden Jaua, Chavez’in nereye defnedileceği konusunda bilgi vermedi.

(AA)

,

Leave a Reply

Your email address will not be published.