Taner Yıldız’dan Afganistan’da büyük bağlantı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Afganistan’da bulunduğu temaslara ilişkin, ”Ziyaretin büyüyen ve değişen Türkiye’ye çok faydalı uzantıları olacaktır” dedi.

Bakan Yıldız, Afganistan’daki temaslarının ardından Türkiye’ye hareketinden önce AA muhabirine yaptığı açıklamada, gün içerisinde çok verimli görüşmelerde bulunduklarını belirterek, Afganistan’da uzun vadeye yayılmış büyük iş potansiyeli gördüklerini söyledi.

Türkiye’nin Kabil Büyükelçisi Basat Öztürk’e, ziyaretin verimli geçmesi için harcadığı çabadan dolayı teşekkür eden Yıldız, şöyle konuştu.

”Bizim burada maden işleriyle alakalı bakanla, maliye ve elektrik bakanıyla yaptığımız görüşmeler var. 8 bakanla görüştük ve son olarak Karzai kabul ettiler ve onunla bu konuları değerlendirdik. Mezarı Şerif Sandıklı’da TPAO olarak alınan 150 milyon dolarlık yatırımın üçte birini konsorsiyum üyeleri ile birlikte aldık. Yani yaklaşık 50 milyon dolarlık bir iş almış olduk ve bunu biz yapacağız. Bu, Afganistan’daki özellikle tabii kaynakların ve yeraltı zenginliklerin üzerinde kamu ile özel sektör olarak çalışmamızı gerektiriyor.

Biz derin bağlarımız ve kardeş Afganistan ile yapılacak çok fazla iş potansiyeli olduğuna inanıyoruz. TPAO olarak bizim burada ayrıca 4 tane kuyuda 60 milyon dolarlık bir sondajla alakalı teklifimiz oldu. 8 ayrı kuyuda da doğalgaz kuyularının rehabilitasyon işini aldık. Ancak buna tamamen para gözüyle bakmıyoruz. Dostluğumuzu, kardeşliğimizi pekiştirici planlar kurgulamamız lazım. Sayın Karzai ile görüşmemiz son derece verimli geçti. Türk yatırımcılarını ve kamuyu beklediklerini söyledi. Bir özel şirket, bin kilometre alanda kıymetli metalik madenlerle alakalı arama ihalesini kazandı. Öte yandan burada elektrikle alakalı yapılacak işler de var. Türkiye’de bunları yatırımcılarla konuşup ilgi duyanları buraya davet edeceğiz.”

Yıldız, Afganistan’ın normalleşmesinin Türkiye açısından da son derece önemli olduğuna değinerek, şunları kaydetti:

”Afgan halkı çok acı çekti. Dost, kardeş ve Müslüman bir ülkeden bahsediyoruz. Buna kayıtsız kalamayacağımızı düşünüyoruz. Bu arada büyükelçimiz bana Afganistan’ı ziyaret eden ilk Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı olduğumu söyledi ve ben çok şaşırdım. Bu ziyaretin büyüyen ve değişen Türkiye’ye çok faydalı uzantıları olacaktır. 1 Mart Türk-Afgan Dostluk Günü’nün kutlandığı şu günlerde Afganistan’da yapılacak çok iş olduğunu düşünüyorum. Henüz cumhuriyet kurulmadan burada hastaneler kuran büyüklerimiz eğer burada yıllarca kaldılarsa bizim de yapacak çok işimiz var demektir. Büyükelçiliğimizle birlikte koordine edeceğimiz bir Türk Afganistan işadamları toplantısını da İstanbul’da yapmayı planlıyoruz.”

(AA)

Leave a Reply

Your email address will not be published.