Published On: Sat, Mar 2nd, 2013

İşte Kandil’e yapılan hava harekatının ardındaki kritik istihbarat

Share This
Tags

BDP heyeti İmralı’dayken, savaş uçaklarının Kandil’e bomba yağdırmasının barış sürecine zarar vereceği iddia ediliyordu. Operasyonlar samimiyetsizlikle suçlandı. Operasyonun nedeninin savaş değil barış amaçlı olduğunu ortaya çıktı!

Kandil harekatının rehberi Göktürk-2!f16_turkish_fighter_jet_savas_ucagi

Kandil’e düzenlenen son hava harekatı, PKK içindeki bazı grupların barış sürecini sabote girişimine karşı yapılmışBDP heyetinin K.Irak’a geçtiği gece yapılan harekat tartışma yaratmıştı. 7 saat süren hava operasyonunun, bazı PKK gruplarının karakol saldırısı hazırlığında olduğu bilgisi üzerine düzenlendiği ortaya çıktı.

Kandil harekatının rehberi Göktürk-2

Kandil’e en son yapılan kapsamlı hava harekatında Göktürk-2 uydusundan gelen görüntüler kullanıldı.

BDP heyetinin Abdullah Öcalan’ın mektubunu Kandil’e ulaştırmak üzere yola çıkmasından hemen önce Kandil’e yapılan hava operasyonun şifreleri ortaya çıktı. VATAN’dan Levent İçgen’in haberine göre, operasyon düğmesine, süreci sekteye uğratmak isteyen PKK içindeki bazı grupların bazı karakollara saldırı planı yaptığı istihbaratı üzerine basıldı.

Yaklaşık 7 saat süren hava operasyonua katılan 14 savaş uçağı, beton delici mühimmat da kullandı.

Çok sayıda hedefin vurulduğu Kandil operasyonunda bir ilk de yaşandı. Harekatta, 18 Aralık’ta uzaya fırlatılan Türkiye’nin yüksek çözünürlüklü yerli keşif uydusu GÖKTÜRK-2’den alınan görüntülerin de kullanıldığı öğrenildi.

Kandil artık çok net

TSK uydu sayesinde PKK’nın üst düzey dağ kadrosunun da bulunduğu Kuzey Irak’taki en büyük kampı olan Kandil’i artık 2,5 metre çözünürlükte izlemeye başladı. Özellikle TSK için keşif ve gözetleme yapan uydu, 2,5 metre çözünürlükte siyah beyaz görüntü alabiliyor.

Planlaması yapılan koordinatlar uyduya sunulduktan sonra haberleşme konisine giriyor. Ve uydu olay yerinden tahmini bir günlük bir gecikmeyle 40 dakika görüntü aktarabiliyor.

TSK bu sayede başta Kandil olmak üzere terörle mücadelede hassas bölgelerdeki konuşlanmaları yaklaşık 1 gün öncesi görüntülerle izleyip, operasyon planlaması yapabiliyor.

Göktürk-2 dünya çevresinde 1000 tur attı

Türkiye’nin yüksek çözünürlüklü yerli keşif uydusu olarak 18 Aralık’ta uzaya fırlatılan GÖKTÜRK-2, uzaydaki 70 görevi boyunca dünya etrafında 1000 tur attı.

Uydu fırlatıldıktan 12 dakika sonra 686 kilometre yüksekteki yörüngesine oturmuştu. Uydunun dünya etrafındaki her bir turu, sağladığı görüntüleme ve haberleşme imkanları bakımından takip edildi

Proje maliyeti 140 milyon lira

GÖKTÜRK-2 Uydusu, Çin’de Gobi Çölü’ndeki Jiuquan Uzay Üssü’nden uzaya fırlatılmıştı. Dünyanın her yerinden görüntü alabilen uydunun 140 milyon lira proje maliyeti bulunuyor.

Uydu, Türkiye’den ilk görüntüyü Antalya’dan, dünyadan ilk görüntüyü ise Yeni Zelenda’nın Auckland şehrinden almıştı.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>