Published On: Fri, Jan 11th, 2013

Amerikan medyası, Paris cinayetlerini nasıl gördü?

Share This
Tags

NEW YORK (TURKISH JOURNAL)

Fransa’nın başkenti Paris’te  PKK’lı 3 kadının öldürülmesi, Amerikan basınında geniş yer buldu. New York Times, International Herald Tribune ve Wall Street Journal gazeteleri cinayet haberlerini farklı yorumladılar.

”Kadın PKK’lının Paris’te,  Türkiye’nin Güney Doğu’su merkezli 30 yıldır devam eden bir bölgesel savaşı sona erdirmek için yenilenen müzakereleri zorlaştırabilecek şekilde Paris’te infaz usulü ile vurularak öldürüldü” diye yazan Wall Street Journal (WSJ) gazetesi, saldırının barış çabalarını gölgelediği yorumunu yaptı.

WSJ ”Kürt meselesi”lyle ilgili,  ”Türkiye’deki hükümet yanlısı medya, bu hafta iki tarafın savaşı durdurmak için artan azınlık hakları karşılığında, isyancıların silahsızlanmasını içeren bir plan çerçevesinde anlaşmaya vardığıklarını duyurduğu” ifadesini kullanırken, ”PKK içindeki katı tutumlu fraksiyonun yanı sıra Türk milliyetçi grupların müzakerelere karşı olduğu”nu yazdı.

ABD’nin en büyük tirajlı gazetlerinden biri olan WSJ haberine ayrıca, cinayetle, Irak’ın kuzey bölgesinde özerkliğe sahip Kürt grupların ve Suriye’deki özerklik arayışında olan PKK bağlantılı grupların güçlenmesiyle yeni bir aciliyet kazandığını yazdı.

Başbakan Erdoğan’ın Senegal’de düzenlediği basın toplantısındaki cinayetle ilgili barış görüşmelerinin devam edeceğini açıkladığı ifadesine yer veren gazete,  Erdoğan’ın “Bu olay PKK içerisindeki bir hesaplaşma olabilir veya ilerleme kaydetmek için bizim iyi niyetli girişimlerimize zarar vermek için kışkırtma olabilir” sözlerini yayımladı.

WSJ, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün  “Ne yazık ki bazıları, bu olayı bir fırsat gibi görebilir. Herkes aklını başına almalı, düşünmeli ve görevi neyse onu yapmalı.” ifadelerine de verirken, analistlerin, sürecin siyasi zorluklarla dolu olduğunu söylediğini yazdı.

New York Times olaya daha sağduyulu yaklaştı

ABD’nin en saygın gazetelerinden biri olarak bilinen New York Times (NYT) ise, Avrupa’daki PKK’lı kadın cinayetlerinde zamanlamaya dikkat çekti. Gazete haberinde, ”Türk Hükümetinin Kürdistan İşçi Partisinin (PKK) hapisteki lideriyle barış görüşmelerine başladığını açıklamasından birkaç gün sonra üç KüScreen Shot 2013-01-11 at 10.05.37 PMrt eylemcinin Paris’te suikaste uğraması, Türkiye’nin en keskin ve dikenli iç sorununa kalıcı bir çözüm bulunmasına ilişkin zorlukların altını çizdiği”ni bildirdi.

Ne katillerin ne de her biri PKK ile bağlantılı olan üç kadının öldürülmesine ilişkin gerekçeler şu aşamada bilinmediği ifadesine yer veren gazete, cinayetlerin ”büyük olasılıkla görüşmeleri sabote etme yönünde bir girişim” olduğunu yazdı.

NYT haberine ayrıca, ”PKK’nın hapisteki lideri Abdullah Öcalan ile Türkiye’nin istihbarat şefi Hakan Fidan arasında son dönemde başlayan görüşmelerin gündeminde, Kürtlerin bazı temel taleplerinin yerine getirilmesi karşılığında, PKK’nın Türk resmi makamlarına karşı verdiği uzun soluklu gerilla savaşında ateşkes ilan edilmesinin akabinde PKK’nın silahsızlandırılması ve sonuç olarak da silahlı şiddet olaylarını reddetmesi” olduğu ifadesine yer verdi.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>