Published On: Fri, Jan 4th, 2013

UNICEF’in çocuk askerler uyarısı

Share This
Tags

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (TURKISH JOURNAL)

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) Orta Afrika Cumhuriyeti’ne bugün yaptığı çağrıda, çocuk askerlere görev verilmesine derhal son verilmesini istedi.

UNICEF’in Orta Afrika Cumhuriyeti’nde, isyancı güçler ve para militan güçlerinin çocuk askerleri kullanımının arttığını içeren bir rapor yayımladı. Rapora göre, geçen yılın Aralık ayına kadar, 2 bin 500 civarında kız ve erkek çocuğunun silahlı gruplara üye olduğu belirtiliyor. Yine UNICEF rakamlarına göre, 170 bin kişinin şiddet dolayısıyla yerlerinden edildiği bildirilirken, toplamda 300 binden fazla çocuğun da, doğrudan ve dolaylı bir şekilde şiddetten etkilendiği kaydediliyor.

Raporda en fazla dikkat çeken nokta ise, silahlı grupların, 18 yaşından küçük gençleri savaşmaya, savaş malzemesi taşımaya veya başka destek görevlerinde bulunmaya zorlandıkları gibi,kiz_cocugu_asker_afrika_unicef seks kölesi olarak da kullandıkları konusunda büyük endişe duyulduğu ifadesi oldu.

Bilindiği üzere, UNICEF, 2007 yılından bu yana, bölgede yerel devlet ve isyancı güçlerele çalışarak, 1000’den fazla kız ve erkek çocuğunun silahlı grupların elinden salıverilmesine sağlarken, aileler ve toplumunu kendi kendini savunması için bütünlük içinde davranmalarına destek olmaya çalışıyor.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>