Filistin’in BM’deki diplomatik zaferinin kutlaması New York’taki Türkevi’nde yapılacak

(Fotoğraf: Turkish Journal)
Selçuk Acar  (TURKISH JOURNAL)

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Birleşmiş Milletler’deki (BM) kritik oylama öncesi New York’ta Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’la görüştü.

Oylamanın Filistin yönetiminin arzu ettiği şekilde neticelenmesi durumunda ise ‘diplomatik zafer’in kutlamasının, Türkiye’nin BM Daimi Temsiciliği’nin bulunduğu Türkevi’nde yapılacağı bildirildi.

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Filistin’in BM’deki ‘gözlemci kuruluş’ statüsünün ‘üye olmayan gözlemci devlet’ konumuna yükseltilmesi konusundaki tasarının yarın BM Genel Kurul’una üye 193 ülkenin oyuna sunulmasından önce, Filistin Devlet Başkanı Abbas’la bir araya geldi. Görüşmenin ardından Davuoğlu ile Filistin’li mevkidaşı Riyad Maliki birlikte basına açıklamalarda bulundu.

BM Genel Kurulu’nda yarın New York saatiyle öğleden sonra yapılacak kritik oylama öncesinde Filistin Devlet Başkanı Abbas’la Türkevi’nde bir araya gelen Davutoğlu, görüşmeyle ilgili basına açıklamada, ‘İnşallah Filistin, BM Genel Kurulu’nda ‘üye olmayan devlet’ statüsüyle devlet niteliği kazanmış olacak’ ifadesini kullandı.

Hiç bir Arap ülkesinin Bakan düzeyinde temsil edilmesi beklenmeyen ve Türkiye’ni ise, bakan düzeyinde temsil edileceği yarınki oylamada yer alacaklarını belirten Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Filistin’in başvurusunun gecikmiş bir müracaat olduğunu ve Türkiye olarak Filistin’in haklarını her zaman savunacaklarını bildirdi.

‘İnşallah Filistin, BM Genel Kurulu’nda ‘üye olmayan devlet’ statüsüyle devlet niteliği kazanmış olacağını ifade eden Davutoğlu, ”bu konuda desteğimizi ifade etmek üzere New York’tayız” dedi.

Filistin’le yan yana durduklarını dile getiren Davutoğlu, ”Ümit ederiz ki en kısa zamanda tam devlet statüsüyle Filistin bayrağı BM’de dalgalanacaktır. O bayrak dalgalanıncaya kadar da Türkiye’nin Filistin’e desteği sürecektir” diye konuştu.

Davutoğlu daha sonra, ”Oylama için bütün ülkelerin tek tek durumunu ele aldıklarını” ifade edererek, ”Bizim vardığımız sonuç inşallah yarın önemli bir oyla bu neticeyi alacağız” ifadesini kullandı.

Davutoğlu, İnsan hakları ve uluslararası hukuka saygının gereği olarak” da Türkiye’nin Filistin’e destek vermeyi sürdüreceğini ifade eden Davutoğlu, Filistin’le Türkiye’nin kültürel ve tarihi ortaklıkları olduğuna değindi.

‘İlk kutlama Türkevi’nde’

Açıklamalarında ayrıca, yarınki oylamanın Filistin için tarihi olacağını da belirten Dışişleri Bakanı Davutoğlu, ilk kutlamanın Türkevi’nde gerçekleştirileceğini ifade etti.

”Tasarıda geri adım yok”

Konuşmasının başında Davutoğlu için ”kardeşim” ifadesini kullanan Filistin Dışişleri Bakanı Maliki ise yaptığı açıklamda, ‘‘Kardeşim Davutoğlu bugün de yarında bizimle olacak’’ diyerek, Türk halkına ve hükümetine, Filistin davasına verdiği destekten dolayı teşekkür etti.

Yarın oylamaya sunulacak tasarının verilmesinin kendileri için çok büyük önem arz ettiğini ifade eden Riyad, İsrail ve ABD’nin karşı olduğu tasarının değiştirilmesi konusundaki baskılarla ilgili geri adım atıp atmayacakları sorusuna ise, ‘‘Adımı değiştirirsek tasarı da değişir. Geri adım yok” ifadesini kullandı.

”Üyelik nihai hedef değil”

İki hafta önce Ankara’da Davutoğlu’yla biraraya gelerek süreci baştan sona masaya yatırdıklarını da ifade eden Maliki, Filistin’in BM’ye gözlemci devlet statüsü ile katılımının nihayi hedef olmadığını tam üye devlet statüsü için ilk adım olduğunu ifade etti. Maliki, ‘‘Yarından sonraki süreçler, yaptırımların kaldırılması için atacağımız adımlarla devam edeceğiz’’

, , , ,

Leave a Reply

Your email address will not be published.