Filistin için BM’de kritik oylama yarın

Filistin, BM Genel Kurulu’nda yarınki oylamada kabul edilmesi beklenen ”üye olmayan gözlemci devlet” statüsüyle uluslararası arenada hareket kabiliyetini artırmayı hedefliyor.

Filistin, yarın BM Genel Kurulu’nda Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın da konuşma yapacağı “Filistin Sorunu” başlıklı oturumda halen “gözlemci kuruluş” olan statüsünü “üye olmayan gözlemci devlet” statüsüne çıkarmaya hazırlanıyor.

İsrail ve ABD’ye rağmen oylamanın olumlu sonuçlanması bekleniyor

BM Güvenlik Konseyi’nin onayının arandığı üyelik başvurusundan farklı olarak, “gözlemci devlet” statüsü için Genel Kurul’da yapılacak oylamada salt çoğunluğu (yarıdan bir fazla oy) elde etmek yetiyor. Bu da 193 üyenin 97’sinin Filistin lehine oy kullanması anlamına geliyor.

Şimdiye kadar 132 ülkenin Filistin Devleti’ni tanıdığı göz önüne alındığında, “üye olmayan gözlemci devlet” statüsü için yapılacak oylamanın, tasarı için red oyu kullanacağını açıklayan üyelere rağmen olumlu sonuçlanması bekleniyor.

Yeni statü ne getirecek

Tam üye olmasa bile “gözlemci devlet” statüsü, Filistin’in artık BM’de bir devlet olarak kabul edilmesi anlamına gelecek.

Filistin bu yeni statü ile BM ile ilişkili birçok kuruluşa başvuru hakkı kazanacak. Bunlardan biri de Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM). İsrail, Filistin’in yeni statüyü almasının ardından UCM’ye gitmesinden endişe ediyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published.