Bir şehzadenin haykırışı: ‘Ecdadımız sürekli haremdeymiş gibi gösteriliyor’

50 Yıl süren sürgünün 1975 yılında sona ermesinden sonra Türkiye’de doğan ilk Osmanlı şehzadesi olan Abdülhamid Kayıhan Osmanoğlu, son günlerin tartışmalı konusu olan Muhteşem Yüzyıl dizisini değerlendirdi. Tarihin yanlış anlatıldığını belirten Şehzade Osmanoğlu, “Ecdadımız sürekli haremdeymiş gibi gösteriliyor. Bu durum bizi çok üzüyor” dedi.

Sultan 2. Abdülhamid Han’ın 4. kuşak torunu ve hayattaki 25 Osmanlı şehzadesinden biri olan Şehzade Kayıhan Osmanoğlu, büyük dedesinin Çemberliktaş’ta bulunan türbesini ziyaret etti. İhlas Haber Ajansı’na son günlerde gündemde olan Muhteşem Yüzyıl dizisini değerlendiren Şehzade Osmanoğlu, “Biz nasıl bir ihanetin içerisindeyiz ki hala tarihimizi yanlış anlatıyoruz. Geçmişte tarihimiz hep yanlış anlatıldı. Ben küçükken öğretmenim bana sen vatan hainlerinin torunusun demişti. Günümüzde yapılan diziler filmler yanlış yapılıyor. Tarihi yanlış anlatıyor. Bunlar bizi çok üzüyor. Dedelerimizin üzerinde hala beddualar var” dedi.

Muhteşem Yüzyıl dizisinin yayınlanmaya başladığından beri yurt dışından çeşitli telefonlar aldığını söyleyen Osmanoğlu, “Bana diyorlar ki gerçekten sizin ecdadınız böyle mi? ‘Hayır’ diyorum. Bizim ecdadımız böyle değil. Bizim ecdadımız öyle şeyler yaptı ki bunu kelimelerle dizilerle anlatamayız. Tarihimiz çok değerlidir. Dizide çok yanlışlıklar var. Ecdadımız sürekli haremdeymiş gibi anlatılıyor. Dizi de kullanılan kıyafetler dahi İspanyol kıyafetleridir. Bizi o kadar güzel tarihimiz var ki bunu doğru anlatabilirsek dünya tarihimizden daha da bir çekinecek” dedi.

Kayıhan Osmanoğlu, Başbakan Erdoğan’ın eleştirilerine de katıldığını belirterek, ailecek dizi ile ortaya çıkan durumdan rahatsız olduklarını kaydetti.

Önümüzdeki günlerde Sultan 2. Abdülhamit Han’ı anlatan bir tiyatro oyununun gösterime gireceğini hatırlatan Osmanoğlu, “Bu Türkiye’nin çeşitli yerlerinde oynanacak. İlerleyen zamanlarda biz Sultan Abdülhamit hanın filmini çekeceğiz. Ondan sonra diğer padişahların filmlerini de çekmek istiyoruz. Biz bunu karşılık beklemeden yapacağız çünkü halkımıza gerçek tarihi anlatmak istiyoruz. Biz üzülüyoruz. Halkımızın vicdanına bırakıyoruz. Hepimiz yanlışları görüyoruz. Artık bu yanlışları yapmak istemiyoruz. Bizim tavsiyemiz lütfen tarihimize sahip çıkalım” şeklinde konuştu.

(İHA)

Leave a Reply

Your email address will not be published.