Published On: Mon, Nov 26th, 2012

İsrail’in en önemli bakanının sürpriz istifası!

Share This
Tags

İsrail’de 22 Ocak’ta yapılacak seçimler öncesi sürpriz bir istifa yaşandı. İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak istifa ettiğini açıkladı. Barak, “Siyaseti bırakıyorum, seçimlere kadar görevimin başındayım” dedi.

İsrail’de 22 Ocak’ta yapılacak erken seçimler öncesi Başbakan Binyamin Netanyahu hükümetinde sürpriz bir istifa yaşandı.

İsrail’de koalisyon hükümetinde Savunma Bakanı olarak yer alan Ehud Barak siyaseti bıraktığını açıkladı.

İsrail’de 22 Ocak’taki seçimlerde yarışmayacağını ve siyaseti bıraktığını belirten Ehud Barak, “Siyaseti bırakıyorum ama seçimlere kadar görevimin başındayım” dedi.

22 Ocak’taki seçimlerde Başbakan Binyamin Netanyahu’nun en güçlü rakibi olarak gösterilen Ehud Barak’ın ABD Başkanı Barack Obama tarafından da desteklendiği ileri sürülüyordu.

Ehud Barak, siyasete dönüp dönmeyeceği sorusuna ise “Hayır siyasete dönmeyeceğim. Artık yazmak ve hayattan zevk almak istiyorum” diyerek cevap verdi.

NEDEN İSTİFA ETTİ?

Ehud Barak’ın istifa kararını Samanyolu Haber Televizyonu canlı yayınında değerlendiren Gazeteci Fikret Ertan, Barak’ın Gazze’ye yapılan saldırıların sonuçlarından zarar göreceğini düşünerek böyle bir yola gitmiş olabileceğini ifade etti. Netanyahu’yla, Ehud Barak’ın saldırı konusunda fikir çatışması yaşadığını belirten Ertan, Ehud Barak’ın kara harekatına karşı olduğunu söyledi. Ertan, “Barak İsrail’de saygın bir adam. Eğer kalıcı olarak istifa ediyorsa yokluğu bir boşluk oluşturacaktır” diye konuştu.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>