Published On: Mon, Nov 26th, 2012

Contemporary İstanbul’daki Atatürk portresi

Share This
Tags

Necdet Yılmaz, İSTANBUL

Contemporary Art Fuarı’nda en çok ilgi gören çalışmalardan biri Shepard Fairey’nin Atatürk çalışmasıydı.

42 yaşındaki Amerikalı sanatçı, Obey posterleriyle tanınmış ve Obama’nın 2008’deki seçim kampanyası sırasında yaptığı “Hope-Umut” adlı çalışmasıyla ünü doruğa tırmanmıştı. Fairey, İstanbul Çağdaş Sanat Fuarı’nda binlerce dolara satışa sunulan bu eserini Bant dergisinden gelen bir sipariş üzerine gerçekleştirdi. Daha önce Atatürk’ü tanımadığı için hakkında kısa bir araştırma yaptı. Kendisine uygun bulduğu bir fotoğraftan yararlanarak sarigrafi tekniğiyle çalışmasını oluşturdu.

Aslında aynı fotoğraftan yararlanan sadece Fairey değildi. Belki çoğumuzun görsel hafızasına yerleşmiş bu Atatürk portresini kaligrafi sanatçısı Etem Çalışkan yıllar önce Milliyet Gazetesi’nin 10 Kasım tarihli sayısı için yapmıştı. Eseri o zamandan beri defalarca çeşitli yayınlarda kullanıldı.

Özellikle gençler tarafından pek tanınmayan ve sanat otoritelerimiz tarafından da görmezden gelinen mütevazi sanatçı, 1928’de Tarsus’un Göçük Köyü’nde doğdu. Güzel Sanatlar Akademisi’nde Sabri Berkel’den desen, Emin Barın’dan yazı, Namık Bayık ve Rikkant Kunt’tan grafik dersleri aldı. Kaligrafi ve illüstrasyon alanlarında özellikle basın dünyasına sayısız iş üretti. Anıtkabir’in yazıtlarında Emin Barın’a yardımcı oldu. Atatürk’ün Nutuk’unu ve Kuran mealini usta kaligrafisiyle yazdı. İlerlemiş yaşına rağmen hala kaligrafi öğrencilerine dersler veriyor.

Fuarı gezerken, acaba Etem Çalışkan’ın da Atatürk portresi burada yer alsaydı kaç dolara satışa sunulurdu diye düşündüm…

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>