Rusya Patriot’u ”endişe”yle karşıladı

Rusya, Türkiye’ye Suriye sınırına patriot yerleştirmesi konusunda uyardı.

Türkiye ‘nin Suriye sınırına Patriot füzeleri yerleştirilmesi için NATO’ya resmen talepte bulunması müttefik üyeleri tarafından olumlu karşılanırken, Moskova bu konuda Ankara’yı uyardı.

Fransız haber ajansı AFP, Rusya’nın NATO Patriot füzeleri için Türkiye’yi uyardığını iddia etti.

Rusya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Aleksandr Lukaşeviç, “Türkiye-Suriye sınırının silahlandırılması tabii ki, endişe edilmesi gereken bir durum. İstikrara katkı sağlamaz” dedi.

Rusya, NATO radarlarının Malatya’nın Kürecik ilçesine yerleştirildiği dönemde de Ankara’yı uyarmıştı.

Erdoğan: TSK karar verecek!

Başbakan Erdoğan, NATO’dan savunma amaçlı talep edilen patriot füzelerinin nereye yerleştirileceğine, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin karar vereceğini söyledi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, D-8 Zirvesi için gittiği Pakistan’ın başkenti İslamabad’da kaldığı otelde gazetecilerin gündemdeki konulara ilişkin sorularını cevapladı.

Erdoğan, İsrail’in Gazze’ye saldırısıyla başlayan süreçte taraflar arasında sağlanan ateşkese ilişkin, ”Temennimiz bundan sonraki süreçte tekrar aynı durumların meydana gelmemesidir. Süreci aynı hassasiyetle takip ediyoruz. Şu anda durum bu” dedi.

NATO’dan talep edilen füzeler

Bir gazetecinin NATO’dan talep edilen füzelerin yerleştirileceği yere ve sayısına ilişkin sorusu üzerine Erdoğan, şunları söyledi:

”Sayısal olarak şu kadar olacak, bu kadar olacak ifadesini kullanmak yanlıştır. Ancak atılan adım şudur; şu anda bizim topraklarımız aynı zamanda 4. maddeye göre NATO’nun da topraklarıdır. Burada NATO ile yapılan görüşmelerde, burada savunma esaslı olmak üzere böyle bir adım atılmaktadır. Bunun nereye yerleştirilip yerleştirilmeyeceği Silahlı Kuvvetlerimizin mensuplarının da uygun görmesiyle, onlar nereyi uygun görürlerse oralarda bu yerleşim olacaktır.

Bu tamamıyla savunma esaslı olarak yani karşı tarafın muhtemel bazı saldırılarına karşın alınacak tedbirlerdir. Sayısal olarak ne kadar buraya NATO asker gönderir veya güvenlik elemanı gönderir bunu şu anda bilmemiz zaten mümkün değil, önemli değil. Bunun için NATO’nun şu anda bir uygulaması olacağı için de TBMM’den de herhangi bir izne gerek kalmayacaktır”

(AA)

Leave a Reply

Your email address will not be published.