Myanmar yolundaki ABD Başkanı Obama, Tayland’ta

ABD Başkanı Obama, Asya gezisinin ilk durağı olan Tayland’ın başkenti Bangkok’ta Tayland Başbakanı Şinavatra ile görüştü.

ABD Başkanı Barack Obama, Asya gezisinin ilk durağı olan Tayland’ın başkenti Bangkok’ta Tayland Başbakanı Yingluck Şinavatra ile görüştü.

Obama görüşmenin ardından Yinluck ile birlikte düzenlediği ortak basın toplantısında, yeniden ABD başkanı seçilmesinin ardından ilk gezisini Asya’ya yapmayı planlamasının tesadüfi olmadığını söyledi.

ABD’nin bir Pasifik ülkesi olduğunu vurgulayan Obama, Asya Pasifik bölgesinin ABD için istihdam yaratmanın yanı sıra güvenlik ve refahını geliştirmek açısından da kritik öneme sahip olduğunu belirtti.

Tayland’ı, demokratikleşme reformlarını hızla hayata geçiren Myanmar’da demokrasinin gelişmesine verdiği destekten dolayı öven Obama, Yingluck’ın Myanmar hakkındaki derin anlayışını takdir ettiğini vurguladı.

Basın toplantısında, Asya gezisi çerçevesinde Tayland’dan sonra Myanmar’a gideceğini hatırlatan Obama, ancak Myanmar’a yapacağı ziyaretin bu ülkede işbaşında bulunan hükümete ABD yönetimince verilmiş bir onay olmadığını vurguladı.

Obama Myanmar’a yapacağı bu tarihi gezinin, bu ülkedeki demokratik dönüşümün sürdüğünün kabulü olarak yorumlanması gerektiğinin altını çizdi.

Siyasi gözlemciler Obama’nın bu sözleriyle, Myanmar’a zamanından önce gittiği şeklinde kendisine yöneltilen eleştirilere cevap vermeyi amaçladığına dikkati çekti.

Myanmar’a yapacağı gezinin amacının bu ülkenin hala atması gereken adımlar bulunduğunu vurgulamak olduğunu belirten Obama, Myanmar halkını da, insan haklarına saygılı, siyasi özgürlüğe giden bir ülke olma yolunda ”kapı açılmasını sağladığı” için tebrik etmek istediğini kaydetti.

Obama, 3 günlük Asya gezisi çerçevesinde Tayland ve Myanmar’ın ardından Kamboçya’ya gidecek.

(AA)

, ,

Leave a Reply

Your email address will not be published.