Erdoğan ve Mursi’den İsrail’e: Artık eski komşuların yok!

Mısır’da Başbakan Erdoğan ile ortak basın toplantısı düzenleyen Mısır Cumhurbaşkanı Mursi, Filistin’in İsrail tarafından işgal edilen bir devlet olduğunu belirtirken İsrail’e bölge ülkelerinin eski bölge ülkeleri olmadığını bilmesini istedi.

Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, İsrail’in Gazze’ye saldırısına ilişkin, ”Biz tabii baştan beri sükunete çağrıda bulunduk, ateşkes yapması için çaba gösterdik. Filistin Devleti, İsrail tarafından işgal edilen bir devlettir, bunun bu şekilde bilinmesi gerekir” dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Mısır Cumhurbaşkanı Mursi, Mısır Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda, Türkiye-Mısır Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi Toplantısı’nın ardından, ortak basın açıklaması yaptı.

Basın toplantısında, ”Değerli kardeşim, Recep Tayyip Erdoğan” diyerek, sözlerine başlayan Mursi, Başbakan Erdoğan’ın ziyaretinin kendileri için büyük önem taşıdığını, böylesine güzel ziyaretin ülkelerinde gerçekleşmesinden büyük kıvanç duyduklarını vurguladı.

Bu ziyaretin, iki ülke arasındaki işbirliğini daha zenginleştirmeyi ve güçlendirmeyi amaçladığı gibi bölgede de son zamanlarda yaşanmış olan ve dünyadaki gelişmeleri de ele alan önemli bir ziyaret olduğunu belirten Mursi, şunları kaydetti:

”Özellikle Mısır’da gerçekleşen 25 Ocak Devrimi’nden sonra iki ülke arasında birçok ortak faydanın ortaya çıktığı tekrar anlaşılmaktadır. Sayın Erdoğan ile birçok konuyu ele aldık. Aynı şekilde iki ülke bakanları, ikili ilişkiler düzeyinde birçok meseleyi ele aldılar. Mısır’ın demokratik dönüşüm sürecinde Türkiye’nin yaptığı destekten dolayı kendilerine müteşekkiriz. Bu da Mısır-Türkiye arasındaki ilişkilerin nedenli özel olduğunu ortaya koymaktadır.”

”Biz bugün iki ülke arasında daha fazla yapıcı işbirliği için çaba harcarken, iki ülke arasındaki çıkarlar için elimizden geleni göstermekteyiz” diyen Mursi, sözlerini şöyle sürdürdü:

”Burada kendi adıma, Mısır halkı adına, Türkiye Cumhuriyeti’nin ülkemize yaptığı 1 milyar dolarlık mali destekten dolayı teşekkür etmek istiyorum. İkili ilişkilerimizi üst düzeye çekme konusunda birçok konuda hemfikir olduğumuzu beyan ettik. İki ülke arasındaki ticaretimizi birkaç yıl içerisinde 5 milyar dolara çıkarmak ortak hedefimizdir. Yatırımcılara sunduğumuz olanaklardan da istifade ederek ihracat konusunda ortak adımlar atmayı arzulamaktayız.”

-”27 alanda işbirliği”-

Mursi, Türkiye-Mısır Yüksek Düzeyde İşbirliği Konseyi Toplantısı’nda 27 farklı alanda ikili anlaşmaya imza atmak üzere bir araya geldiklerini anlatan Mursi, ”Bunlar arasında ticaretin teşviki, yatırımlar, eğitim, altyapı ve sağlık yer almaktadır. Hepsi de bütün bu konular, bizim Mısır’da öncelikli belirlediğimiz hususlardır, Mısır’ın kalkınma hedefinde yer alan öncelikli konulardır” diye konuştu.

-İsrail’in Gazze’ye saldırısı-

Mursi, görüşmelerde, İsrail’in Gazze’ye yaptığı son saldırıları da ele aldıklarına işaret ederek, ”Mısır ile Türkiye olarak biz sükunetin tesisi için elimizden gelen çabayı harcamaktayız. Gazze’ye yapılan dünkü ziyaretle de bu açık bir şekilde ortaya konulmuştur. Bu konuda her iki ülkenin çabalarının birleştirilmesi, ortak adımlar atılması konusunda birçok hususu ele aldık. Değerli dostum Recep Tayyip Erdoğan, Mısır’a bu hususta her türlü yardımı vermeye hazır olduklarını ifade ettiler. Şunu herkes bilmelidir ki; savaş asla ve asla barışa giden bir yol değildir” ifadelerini kullandı.

-Suriye’deki olaylar-

Suriye’de akan kanın durdurulması konusunda da Kahire ve Ankara’nın çabalarını ele aldıklarını dile getiren Mursi, sözlerini şöyle sürdürdü:

”Kardeş Suriye’yi krizden bir an önce kurtulması için neler yapılması gerektiği konusunu ele aldık. Bu bağlamda ‘Dörtlü İnisiyatif’ çerçevesinde, Türkiye, İran, Suudi Arabistan ve Mısır’ın yer aldığı bu inisitayif çerçevesinde neler yapılabileceği konularını ele aldık. Ramazan’ın 26’sında, Mekke’de ilan ettiğimiz bu girişimden sonra bölgesel ve uluslararası çabalarımız devam etmektedir. Atmış olduğumuz adımların uygulanabilirliği konuları, Pakistan’da 22 Kasım’da gerçekleşecek zirvede ele alınacak.”

Mursi, bir gazetecinin ”İsrail’in Gazze’ye saldırıları devam ederse, askeri bir müdahalesi olursa Mısır ne tür yol izleyecek” sorusu üzerine de şunları kaydetti:

”Biz tabii baştan beri sükunete çağrıda bulunduk ateşkes yapması için çaba gösterdik. Filistin Devleti, İsrail tarafından işgal edilen bir devlettir, bunun bu şekilde bilinmesi gerekir. İsrail bilmelidir ki; bölge ülkeleri eski bölge ülkeleri değil liderleri de eski liderler değil. Bunun sonucunun cezasını çekmek durumundadır.”

Türkiye ile Mısır arasında 27 konuda anlaşma

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Mısır Başbakanı Hişam Kandil’in eş başkanlığında gerçekleştirilen Türkiye-Mısır Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi toplantısı ardından iki ülke arasında 27 anlaşma imzalandı.

İki ülke ilgili bakanları arasında imzalanan anlaşmalar şöyle:

-Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile Mısır Arap Cumhuriyeti Ulaştırma Bakanlığı arasında; İntermodel Taşımacılığın Geliştirilmesine İlişkin Mutabakat Zaptı,

-Demiryolu Alanında İşbirliğini Geliştirme Protokolü,

-Denizcilik Alanında İşbirliğini Geliştirme Protokolü,

-Türkiye Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile Mısır Arap Cumhuriyeti Tedarik ve İç Ticaret Bakanlığı arasında; Tüketiciyi Koruma ve Piyasa Gözetimi Alanlarında İşbirliği Anlaşması,

-Türkiye Cumhuriyeti Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile Mısır Arap Cumhuriyeti Maliye Bakanlığı arasında; Mersin Gümrük Müdürlüğü ile İskenderiye Merkez Gümrük İdaresi Arasında İşbirliği Yapılmasına İlişkin Protokol,

-İskenderun Gümrük Müdürlüğü ile Port-Said Merkez Gümrük İdarelerinin İşbirliğine Dair Protokol,

-Türkiye Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile Mısır Arap Cumhuriyeti Maliye Bakanlığı Mısır Gümrük İdaresi Arasında İmzalanan İşbirliği Protokolü,

-Türkiye Cumhuriyeti Rekabet Kurumu ile Mısır Arap Cumhuriyeti Rekabet Kurumu Arasında İki Taraflı İşbirliği Protokolü,

-Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Mısır Arap Cumhuriyeti Hükümeti arasında; Sivil Havacılık Alanında İşbirliğini Geliştirme Protokolü,

-Bitki Karantinası Alanında Mutabakat Muhtırası,

-Tarım Alanında Ekonomik, Bilimsel ve Teknik İşbirliği Mutabakat Muhtırası,

-Hayvan Sağlığı Alanında İşbirliği Mutabakat Muhtırası,

-Teknik İşbirliği Anlaşması,

-Acil Sağlık Hizmetleri ve Afet Yönetimine Dair Çalışma Protokolü,

-Hastane Hizmetlerinin Geliştirilmesi ve Hastane Yönetimi Alanında İşbirliğine Dair Çalışma Protokolü,

-Birinci Basamak Sağlık Hizmetlerinin Geliştirilmesi Alanında İşbirliğine Dair Çalışma Protokolü,

-Sağlıkta Performans Uygulamaları Alanında İşbirliğine Dair Çalışma Protokolü,

-Sağlık Stratejik Planlarının Geliştirilmesi ve Sağlık Sistemlerinin Güçlendirilmesi Alanında İşbirliğine Dair Çalışma Protokolü,

-İlaç Takip Sistemi Alanında İşbirliğine Dair Çalışma Protokolü,

-İşgücü ve İstihdam Alanında İşbirliği Anlaşması,

-Şehircilik Alanında Mutabakat Zaptı,

-Polis Akademileri Arasında Eğitim, Öğretim ve Araştırma Çalışmaları Alanında İşbirliği Konulu Mutabakat Zaptı,

-Türk Eximbank ile Mısır Merkez Bankası Arasında Kredi Anlaşması,

-Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı ile Mısır Arap Cumhuriyeti Tarihi Eserler Devlet Bakanlığı Arasında Mısır’daki Bazı Tarihi Eserlerin Restorasyonuyla İlgili İşbirliği Protokolü,

-Türkiye ve Mısır Arasında 2014’te Kültür ve Turizm Yılına Katılıma İlişkin Mutabakat Zaptı,

-Mısır’da TİKA’nın Faaliyette Bulunmasına İlişkin Mutabakat Zaptı,

-Türkiye ve Mısır Arasında Kalkınma İşbirliğine Katılım Mutabakat Zaptı.

(AA)

Leave a Reply

Your email address will not be published.