Netanyahu Hükümeti’nden Filistin’e füzeli, dünya kamuoyuna propagandalı bombalama!

NEW YORK (TURKISH JOURNAL)

Filistin’e füzeyle saldıran İsrail, dünya kamuoyuna propaganda bombardımanı başlattı.

İsrail, Gazze’de yaptığı saldırının adından Twitter üzerinden Gazze’ye savaş açıldığını duyurdu.

Hamas’ın askeri kanat liderlerinden Ahmet Caberi başta olmak üzere ve 4’ü çocuk toplam 13 kişiyi öldüren İsrail, Twitter üzerinden Gazze’ye karşı savaş ilan etti. İsrail bu girişimiyle, Twitter üzerinden savaş ilan eden ilk ülke olarak dünya tarihine geçerken, propaganda makinasını en iyi kullanan ülkelerin en başında geliyor.

Öte yandan, Filistin’den de, İsrail’in güneyine roket saldırısı cevap verilirken, 3 İsrailli’nin hayatını kaybettiği bildirildi.

İsrailli asker Gilad Şalid’in kaçırılarak beş yıl süreyle rehin tutulmasından Hamas’ın askeri kanadı İzzettin Kassam Tugayları’nın iki numaralı ismi Ahmet Caberi’yi sorumlu ilan etmişti.

İsrail Savunma Bakanlığı Sözcüsü imzasıyla Twitter/@IDFSpokesperson adresinden yapılan açıklamada, “İsrail ordusu, başta Hamas ve İslami Cihad olmak üzere Gazze Şeridi’ndeki terör hedeflerine karşı geniş çaplı bir harekat başlatmıştır” ibaresine yer verildi.

İsrail, Mavi Marmara’da da propaganda makinasını iyi çalıştırmıştı

Mavi Marmara olayının yaşandığı dönemde de propaganda makinasını iyi çalıştıran İsrail, başta Savunma Bakanı Ehud Barak, Cumhurbaşkanı Şimon Perez, Başbakan Bejamin Netahyahu ve Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman’la aynı yıl içinde değişik defalar ABD ve AB’ye ziyaretler gerçekleştirerek, New York’ta Birleşmiş Milletler diplomatları, Washington’da da ABD’li resmi makamları, Amerikan medyası ve Yahudi toplumunun önde gelen temsilcileriyle ayrı ayrı görüşmeler gerçekleştirmişlerdi. Aynı dönemde, Dışişleri Bakanı Davutoğlu’nun ilk günkü BM Güvenlik Konseyi’nde İsrail’i kınayan hibir yaptırımı olmayan ‘Başkanlık açıklması’ dışında, Türkiye sadece, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’la, hiçbir ağırlığı bulunmayan BM telvizyonu-TRT’nin işbirliği nedeniyle yapılan anlaşma yüzünden BM’ye bir ziyaret gerçekleştirmişti. Komisyonda şaibeli isimler olduğu halde, Türkiye tarafından büyük umutla beklenen Mavi Marmara komisyonun raporu ise, Türkiye’nin aleyhine sonuçlanırken, aynı tarihlerde, BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon’un 2. dönem Genel Sekreterliği ilan edilmişti.

Recommended Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.