Published On: Fri, Nov 2nd, 2012

New York’taki Türkler’in örnek Sandy dayanışması

Share This
Tags

NEW YORK (TURKISH JOURNAL)

ABD’nin New York kentinde Sunnyside’de faaliyet gösteren bir Türk restoranı, ABD’nin doğusunu vuran ”Süper Fırtına” Sandy’de elektriksiz kalan Manhattan’daki pizzacılara hamurlarını kendi restoranında açma fırsatı sunarak örnek bir davranış sergiledi.

New York’ta Sandy’nin en fazla zarar verdiği yerlerden Aşağı Manhattan’daki Türk pizzacılarıyla, fırtınadan etkilenmeyen Queens’in Sunnyside mahallesindeki Türk restoranı Mangal, olağanüstü günlere dair sergilediği dayanışma örneğiyle toplumun gururu oldu.

‘Doğa ana’nın Sandy’sinin ardından günler geçmesine rağmen, ”Süper Güç” ABD’nin en büyük şehrinin bir çok bölgesinde, devam eden elektriksizliğin hayatı felç etmesi, iş kaybı olan Türkleri, kendi aralarında dayanışmaya itti.

Sandy fırtınasının New York’a verdiği en büyük zararlardan biri, su basması ve yerleşim yerlerinin elektriksiz-susuz kalması oldu. İşyerleri de aynı sorundan muzdarip oldu. Elektriksizlik yüzünden, kapalı kalarak kazanç kaybına uğrayan Aşağı Manhattan’ın pizzacı Türkleri, iş kayıplarına farklı ve ilginç bir çözüm buldu. Pizza için gerekli hamurlarını başka bir bölgedeki Türk restoranında yaptırmaya başladılar.

Pizzalarının hamurunu, Sunnyside’taki Türk restoranı Mangal’da hazırlayan Türk pizzacılar, hazır pizzalarını Manhattan’daki pizza dükkanlarında gazla çalışan kendi fırınlarında pişirme yoluna gidiyorlar.

Elektriksiz kalarak, işleri duran Türk pizzacılarına kapılarını açan Mangal restoranının sahibi Necdet Akdaş ve yardımcısı Yüksel Akdaş bunu bir ”zor gün dayanışması” olarak yorumladı. Yüksel Akdaş Manhattan’daki Türk pizzacılarla yaptıkları dayanışmayla ilgili şunları kaydetti:

”Onlar da işçi çalıştırıyorlar, aile geçindiriyorlar, işyerlerinden bir çok kişi ekmek yiyor. Bizde işlerin yoğun olması nedeniyle un sıkıntısı baş göstermişti. Onlar bize un verdiler, biz de onlara restoranımızda pizzalarını hazırlama imkanı sunduk.”

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>