‘Cadılar Bayramı’ arefesindeki Sandy kabusu gerçek oldu!


Selçuk Acar, NEW YORK (TURKISH JOURNAL)

Kasırga özelliğinden çıkıp ‘Dehşetli fırtına’ya (Superstrom) dönüşen Sandy, İslam aleminin kutladığı Kurban Bayramı’nın son gününde, ABD’nin ünlü ‘Cadılar Bayramı’ arefesinde, ülkenin ‘Doğu Yakası’na gerçek bir kabus yaşattı.

ABD’nin doğu eyaletlerini etkisi altına alan Sandy kasırgası, ABD’ye gelene kadar 69 can alırken, New Jersey, New York, Maryland, North Carolina, West Virginia, Pennsylvania ve Connecticut eyaletleride en az 16 kişinin ölümüne ve toplam 6,2 milyon kişinin elektriksiz kalmasına neden oldu. Sandy, New York’ta dehşetli bir fırtınaya dönerken, Manhattan, Brooklyn ve Queens’in kıyı bölgelerinde bir çok semti su bastı.

New York Borsası’nın 1888 yılından bu yana hava şartları yüzünden ilk defa iki gün üst üste kapalı kalmasına neden olan Sandy, Doğu yakasının kumarhaneler merkezi Atlantic City’nin de sular altında kalmasına neden oldu.

New York, gece boyu kıyılarına vuran yaklaşık 4 metreyi bulan dalgalarla baş etmeye çalışırken, bir çok bölgede elektrikler kesildi. Finans merkezinin bulunduğu Aşağı Manhattan’da şiddetli fırtına ve su baskınlarından dolayı korkulu bir gece yaşandı. Dün akşamdan itibaren etkisi altına aldığı New York ve New Jersey’de birçok ev ve iş yeri, su baskınlarıyla baş etmeye çalıştı.

Aşağı Manhattan’da sular New York Borsası’nın bulunduğu Wall Street’e kadar ulaşırken, Con-Edison’un verdiği bilgiye göre, Manhattan adasının bulunduğu bölgede 250 bin olmak üzere tüm New York şehrinde 684 bin kişi elektriksiz kaldı. Vali Chris Christie’nin verdiği bilgiye göre, New Jersey’de elektriksiz kalanların oranı ise, 2,4 milyon kişiyi buldu.

Manhattan’da şehre elektrik sağlayan Con-Ed adlı firmanın trafosunun büyük bir gürültü ve ışık demetiyle patlaması Cadılar Bayramı öncesinde şehre gerçek bir kabus yaşattı.

Belediye Başkanı Michael Bloomberg, düzenlediği basın toplantısında vatandaşlardan trafiğe çıkmamalarını yolları acil yardım araçlarına bırakmalarını isterken, 911 acil yardım hattını saatte ortalama 20 bin kişinin araması nedeniyle olur olmaz bu numarayı aramamaları uyarısında bulundu.

Şehirde bir çok metro istasyonu, tünel ve oto yolu suların basması nedeniyle önceden tedbir amacıyla kapalı tutulurken, bir çok köprü de aynı nedenle akşam saatlerinden trafiğe kapatıldı. Özellikle binaların altındaki otoparklarda bulunan bir çok aracla, işyerlerinin sular altında kaldığı Aşağı Manhattan’da, 7 metro istasyonu sel nedeniyle kullanılamaz hale geldi. ‘Sıfır Noktası’ olarak bilinen Dünya Ticaret Merkezi’nin bulunduğu işaat alanında su baskınına neden olan Sandy fırtınası yüzünden bazı binaların duvarları yıkıldı, bazılarında da çökmeler meydana geldi.

Kasırga özelliğinden çıkıp, ‘Dehşetli fırtına’ya (Superstorm) dönen Sandy’yi yüzünden Pazartesi ve Salı günü New York’ta ve afetten etkilenen tüm bölgelerde bugün de okullar ve federal kurumlar, kapalı kalacak. New York ve New Jersey’de, toplu taşıma araçları ikinci bir emre kadar seferlerine devam etmezken, parklar ve bir çok tünel, köprü ve yol da hizmete kapalı tutulacak.

Virginia, New Jersey ve Connecticut’a bağlı bir çok şehirle birlikte, Washington, Baltimore, Philadelphia, Atlantic City, New York ve Boston’da etkili olan Sandy’nin en fazla etkilediği yerlerden biri de, Doğu yakasının kumarhanler merkezi New Jersey’deki Atlantic City oldu. Sular altında kalan Atlantic City’deki hasarın büyük olduğu belirtiliyor.

Virginia’da 500 kadar Ulusal Muhafız askerleri ilk yardım çalışmalarına katılırken, Federal Acil Durum Yönetim Ajansı’ndan (FEMA) son bilgileri alan, Başkan Obama, Sandy’i ”ciddi ve büyük” bir fırtına olduğunu, yavaşlayarak ilerlediğini ifade etti.

ABD’ye 1 hafta kalan Başkanlık seçimlerini unutturan Sandy nedeniyle, seçim gezisini yarıda kesen Cumhuriyetçi Parti’nin adayı Mitt Romney, Pazartesi ve Salı günkü programını iptal etti.

Metro istasyonlarının sular altında kalması nedeniyle metro seferlerinin bütün New York genelinde başlatılmasının gecikme ihtimali yüzünden okulların resmi tatil süresinin uzaması sözkonusu.

Kanada’ya doğru ilerleyen Sandy fırtınasının etkili olduğu Pennsylvania, New Jersey, New York ve Connecticut’ta yol açtığı hasar, bugün yürütülecek hasar tespit çalışmalarının ardından ortaya çıkacak.

Öte yandan daha önceden Massachusetts ve New York için federal ‘Acil durum’ ilan eden Başkan Obama’nın New York ve New Jersey’yi afet bölgesi ilan eden kararı imzalaması bekleniyor.

, , , ,
One comment to “‘Cadılar Bayramı’ arefesindeki Sandy kabusu gerçek oldu!”

Leave a Reply

Your email address will not be published.