ABD’nin Doğusu’nda tarihi alarm; Cadılar Bayramı öncesinde Sandy kabusu!

Selçuk Acar, NEW YORK (TURKISH JOURNAL)

Cadılar Bayramı ‘Halloween’ kutlamasına hazırlanan New York ve New Jersey, Sandy kasırgası nedeniyle hayalet şehre dönerken, gerçek bir kabus tehlikesiyle karşı karşıya geldi.

Kariyipler’de 65 kişinin ölümüne neden olan ve başta New York olmak üzere yaklaşık 50 milyonu etkilemesi beklenen Sandy Kasırgası, ABD’nin doğusunda alarma yol açtı. Kasırganın olası tehlikesine karşı, ABD Başkanı Barack Obama, Massachusetts ve New York’ta ‘Acil Durum’ ilan etti!

ABD Başkanlık seçimine 1 hafta kalan ülkenin kuzey doğu kısmını vuran ‘1 katagorisi’ndeki Sandy kasırgası, Başkan Obama’nın 2 eyalette ‘Acil Durum’ ilan etmesinin yanında, Demokratlar ve Cumhuriyetçilerin Başkan adaylarının, seçim gezilerini ertelemelerine neden oldu. Washington ve New York’ta, okullar ve resmi dairelerde, kasırga yüzünden tedbir amaçlı bir gün resmi tatil ilan edildi.

Belediye başkanlığı birimlerinin hizmetlerine devam edeceğini, New York Şehri Belediye Başkanı Michael Bloomberg, ‘A Bölgesi’ içinde kalan sahilde ve sahile yakın oturan 375 bine yakın New Yorklu’nun olası su baskını ve elektrik kesintisi nedeniyle tahliye edilmesi emrini verdi.

Bloomberg düzenlediği basın toplantısında, riskli bölgelerde tedbir amaçlı elektriklerin kesilmesi durumunda, asansörlerin çalışmayacağını ve buralara sıcak suyun da verilemeyeceğini, bu nedenle tahliyenin gerekli olduğunu savundu.

Pazartesi günkü ‘Broadway Show’larını iptal ettirerek 1985 yılından bu yana ilk defa iklim şartlarına bağlı olarak New York Borsası’ndaki işlemlerin bir gün durmasına neden olan kasırga alarmı, resmi dairelerin tatil edilmesi dışında, şehirdeki kütüphaneler ve bir çok işyerinin kapanmasına yol açtı. Staten Island gemi seferleri ile şehir içi metro sefelerinin iptal edildiği New York’ta, Metro North, LIRR ve Amtrak trenlerinin seferleri ikinci bir emre kadar durduruldu.

New York ve New Jersey’deki havaalanları kapatılmazken, Delta, Jet Blue ve Amerikan Airlines başta olmak üzere bir çok havayolu firması, toplam 7 bin 600 uçuşunu iptal etti. New York’ta ayrıca plajlarla birlikte, bir çok köprü ve tünel de, kasırga nedeniyle kapalı kalacak. Long Island bölgesinde bir çok ana yol ulaşıma kapatıldı.

Rüzgarın saatteki hızının 150 km’yi bulması tahmin edilen New York’ta, yağmur oranın da 50 cm civarında olması bekleniyor.

Vali Adrew Cuomo’nun emriyle; 1000 kadar Ulusal Güvenlik askeri, kasırgada ilk yardım çalışmalarında bulunmak üzere New York’ta hazır bekletiliyor.

New Jersey kıyılarında etkisini artırması beklenen kasırga, bölgede şimdiden elektriklerin kesilmesine yol açarken, bir çok yolun ulaşıma kapatılmasına neden oldu. New Jersey Transit tren seferlerini durduran kasırga, New York ve New Jersey Otobüs terminalide, otobüs seferlerinin iptal edilmesine de yol açtı.

Başkent Washington’da da, resmi daireler Sandy kasırgası nedeniyle tebdir amaçlı 29 Ekim Pazartesi kapalı kalacak.

Öte yandan, Pazartesi günü Virginia’daki, Salı günü de Colorado’daki seçim gezisini iptal eden Başkan Obama’yla birlikte, rakibi Cumhuriyetçi aday Mitt Romney de, Virginia’ya yapması beklenen seçim gezisini erteledi.

New York’taki Cumhuriyet Bayramı Resepsiyonu’na Sandy engeli

New York’taki kasırga alarmı ayrıca Türkiye’nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Halit Çevik’in ev sahipliğinde 29 Ekim 2012 Pazartesi (Yarın) günü düzenlenecek Cumhuriyet Bayramı resepsiyonunun ertelenmesine de neden oldu.

Daha önce Türkevi’nin 8. katında yapılacağı duyurulan resepsiyonun yeni tarihinin ise önümüzdeki günlerde açıklanması bekleniyor.

Öte yandan, New York Başkonsolosluğu, Kasırga Alarmına rağmen Cumhuriyet Resepsiyonu’nu yapacağını duyurdu: ”Cumhuriyetimizin 89. yildonumunu Turkevi’nde 29 Ekim Pazartesi aksami saat 18:30-20:30’da verecegimiz resepsiyonla kutlayacagiz.”

New York Türk Başkonsolosluğu’nda ‘Özel Çağrı Merkezi’

Sandy Kasırgası dolayısıyla Türkiye’nin New York Başkonsolosluğu, bölgesinde yaşayan Türk vatandaşları için bir çağrı merkezi kurdu.

New York Başkonsolosluğu’ndan yapılan açıklamada; ”Sandy kasırgasından etkilenebilecek vatandaşlarımızın acil bir durum karşısında ulaşabilmeleri için ”Kriz Çağrı Merkezi” oluşturuldu” ifadesine yer verildi.

New York Başkonsolosluğu’nun açıklamasına göre, çağrı merkezine şu numaralar üzerinden ulaşılabilecek.

Kriz Çağrı Merkezi Telefon Bilgileri: 1-201-515 44 17
Dışişleri Bakanlığı Çağrı Merkezi Telefon Bilgileri: 1-888- 566 76 56

, , , , , ,

Leave a Reply

Your email address will not be published.