İsrail Donanması, İsveç gemisi Estelle’ye de müdehale etti

İsrail donanması, İsveç’ten Gazze’deki ambargoyu kırmak ve bölgeye insani yardım taşımak için yola çıkan Finlandiya bandıralı Estelle isimli gemiye müdahale etti.

İsrail ordusu adına açıklama yapan Avihay Adray, Estelle gemisinin Gazze karasularını ihlal ettiği gerekçesiyle, İsrail donanmasına bağlı güçlerin, geminin güvertesine çıktığını ve kontrolü ele geçirdiğini açıkladı.

Gazze’deki Ambargoyu Kırma Halk Komitesi üyesi Ali en-Nazlı ise AA muhabirine yaptığı açıklamada, gemideki canlı yayının İsrail donanması tarafından kesildikten sonra Gazze karasuları yakınlarında durdurulduğunu ifade etti.

Nazlı, İsrail donanmasının gemidekilerle iletişimlerini sadece İsrail iletişim kaynaklarını kullanarak kurabildiklerini dile getirdi.

Bu arada, İsrail donanmasına ait gemilerin, ”Estelle” gemisini Aşdod limanına yönlendirdiği belirtildi.

İsrail ordusundan yapılan açıklamada, donanmaya ait gemilerin, yolcuların rotayı değiştirmeyi reddetmesi üzerine ”Estelle”i Aşdod limanına yönlendirdiği belirtildi.

”Estelle” gemisindeki yaklaşık 30 yolcunun duruma direniş göstermediği bildirildi.

Gemiyi Gazze’ye gönderen İsveç’teki Ship to Gaza’nın sözcüsü Victoria Strand, Associated Press’e yaptığı açıklamada, silahlı ve maskeli askerlerin gemiye bindiğini, iletişimi kestiklerini belirterek, gemideki eylemcilerin kendilerini 6 donanma gemisinin çevrelediğini söylediklerini kaydetti.

Victoria Strand, ”Bu acımasızlık göstergesi” dedi.

“Estelle” gemisinin basın sorumlusu Stefan Granam da AA’ya yaptığı açıklamada, İsrail askerlerinin gemiye sabah saatlerinde uluslararası sularda müdahale ettiğini söyledi.

Granam, gemi mürettebatıyla yaptıkları son görüşmede, İsrail kuvvetlerinin gemiye müdahale ettiği bilgisini aldıklarını, ardından Estelle’le irtibatlarının kesildiğini belirtti.

Finlandiya Dışişleri Bakanlığı, İsrail’in kendilerine bir mektup gönderdiğini ve mektupta, İsrail’in Estelle gemisine karşı müdahalede bulunacağını ancak bu müdahalenin nasıl olacağını açıklamadığını ifade etti.

Estelle gemisi, İsveç’ten 20 Temmuz 2012’de Gazze’deki ambargoyu kırmak ve bölgeye insani yardım ulaştırmak için yola çıkmıştı. Gemide İsveç, Norveç, Kanada, İspanya, Yunanistan ve İsrail asıllı birçok milletvekili, akademisyen, gazeteci ve sanatçı bulunuyor.

(AA)

Leave a Reply

Your email address will not be published.