Bakan Şimşek’ten ABD’deki Türk toplumuna, Muhtar Kent’ten Türkiye’ye övgü dolu sözler

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in ABD’deki Türk toplumuna övgü dolu sözler sarfettiği toplantıda, Coca-Cola’nın CEO’su Muhtar Kent de herkesin Türkiye’ye imrendiğini söyledi.

ABD’deki Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) ve Dünya Türk İş Konseyi (DTİK)’nin toplantısında bir konuşma yapan Mehmet Şimşek, ABD’deki Türk toplumunun başarılarından gurur duyduğunu belirterek, bunun Türkiye’ye yansımalarının çok olumlu olduğunu ifade etti.

Bakan Şimşek, Wall Street yakınındaki Condrad Otel’de gerçekleştirilen yatırım konferansında, yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarının Türkiye’nin markalaşmasına büyük katkıları olduğunu kaydetti.

Sivil Toplum kuruluşlarına özel teşekkür

Türk sivil toplum kuruluşlarının artık somut çözümler ürettiğini belirten Şimşek şunları söyledi: “Türk toplumunun başarılarıyla gurur duyuyoruz. Başarılarınızın Türkiye’ye yansımaları çok olumlu oluyor. Amerikan milletvekilleri arasında Türk dostluk grubu sayısının 155 olduğunu öğrendik. Türkiye marka değeri açısından dünyada 19. sıraya yükseldi. Bu konuda elbette daha çok çaba sarf etmemiz gerekiyor. Yaptığınız katkılardan dolayı sizleri tebrik ediyorum. DEİK üyelerinin Türkiye markasına yaptıkları katkılardan dolayı teşekkür ederim.” diye konuştu.

Son 10 yıldan Türkiye dışına çıkan yatırım tutarı 18 milyar dolar

Şimşek, Türk işadamalarına hitaben yaptığı konuşmada, Türkiyenin gelişen ekonomisinin nasıl mesafe aldığını anlattı. Ekonomide son bir yıldır frene bastıklarını hatırlatan Bakan Şimşek, Türkiyenin 2011 yılında yüzde 8,8 büyüme yaşadığına dikkat çekti.

“Türkiye reform konusunda yavaşladı” şeklindeki eleştirilere katılmadığını vurgulayan Bakan Şimşek, Türkiye’nin durmadan ilerlemeye devam edeceğini söyledi.

Bakan konuşmasında şunları kaydetti: “Gerçekten mikro anlamda birçok çalışma yapılıyor. Eskisi gibi büyük paketler hazırlayıp sunulmaması sizi yanıltmasın. Son 10 yılda Türkiye’den ülke dışına çıkan yatırım miktarı 18 milyar dolara ulaştı ve bu çalışmalar sayesinde, yeni açıklanan 2012 rakamlarına göre Türkiye rekabet gücünde dünyada 43. sıraya yükseldi. Türkiye kapalı bir ekonomiye sahip olsaydı, Çin’in iki katı büyüme hızı gösterirdi.”

Türkiye’nin ”Fakir ülke alırsak batarız” bahanesini çoktan aştığını aldıkları hiçbir ülkenin Türkiye’nin bugünkü düzeyinde olmadığını kaydeden Mehmet Şimşek, Euro bölgesinde, kişi başı milli gelir bazında artık yüzde 50’li rakamlara ulaştığını söyledi.

Toplantıda bir konuşma yapan DEİK İcra Kurulu Başkanı Rona Kırcalı da, Türk toplumunun artık göçmen işçi topluluğu olmadığını, 90 ülkeden 2 bin 200 Türk girişimcinin aynı çatı altında birleşerek, ülkesi için neler yapabileceğini konuştuğunu söyledi.

Toplantıya katılanlar arasında, New York Başkonsolosu Levent Bilgen, programa Koç Holding Onursal Başkanı ve DTİK Yönetim Kurulu Üyesi Rahmi Koç, Coca-Cola CEO’su Muhtar Kent, Türk-Amerikan İş Konseyi Başkanı Haluk Dinçer, DEİK İcra Kurulu Başkanı Rona Kırcalı, DTİK Yüksek İstişare Kurlu Üyesi Hikmet Ersek, New York’taki Türk Amerikan Ticaret ve Sanayi Odası (TACCI) Başkanı Celal Seçilmiş ve Türk-Amerikan Dernekleri Federasyonu (TADF) Başkanı Ali Çınar ile birlikte ABD genelinden bir çok Türk işadamı katıldı.

Muhtar Kent: Herkes Türkiye’yi kıskanıyor
Türkiye’nin yükselen bir marka olduğunu, ekonomisi ve kamu maliyesi ile herkesi kıskandırdığını söyledi.

Coca-Cola Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Muhtar Kent de Yüksek İstişare Kurulu Başkanı olduğu Dünya Türk İş Konseyi’ne (DTİK) ilişkin, parçası olduğu bu hareketin ivmesinin sonuçlarının alındığını görmekten mutlu olduğunu söyledi.

Yunan lobisiyle rekabet etme gücünün artırılması lazım

”Nihai hedefimiz, Türkiye’nin yurtdışındaki yüksek imajının daha da yükseğe çıkmasına öncülük etmek” diyen Kent, Türkiye’nin yükselen bir marka olduğunu, ekonomisi ve kamu maliyesi ile herkesi kıskandırdığını belirtti. Yurtdışındaki Türk girişimcileri söz konusu çatı kuruluşlara üye olmaya çağıran Kent, Türkiye’nin bu ticari atılımlarının Amerika’da da başarıya ulaşması için bu ülkedeki Yunan lobisi ile rekabet etme gücünün artırılması gerektiğini vurguladı.

Program sonunda düzenelenen resepsiyonda günün anısına Bakan Şimşek’e plaket verilirken, katılımcılar ve konuşmacılar birlikte fotoğraf çekildiler.

, , ,

Leave a Reply

Your email address will not be published.