Obama’dan umudu kesen Bloomberg, parasıyla ”siyasi eylem komitesi’ kurdu

NEW YORK (TURKISH JOURNAL)

Ateşli silahlara savaş açan New York Belediye Başkanı Michael Bloomberg, parasıyla bu konuda mücadele edecek siyasi eylem komitesi kurdu.

Ateşli silahların kontrolü konusunda, ABD Başkanı Barack Obama’dan umudu kesen New York Belediye Başkanı Michael Bloomberg, başkanlığı dışında, özel bir ‘siyasi eylem komitesi’yle (Political Action Committee-PAC) bu alanda mücadele edecek.

New York Belediye Başkanı Bloomberg, ateşli silahların kontrolü başta olmak üzere eğitim ve cinsiyet eşitliği için mücadele verecek ılımlı adaylara başlangıçta 15 milyon dolara varan nakit yardımda bulunacak, adı ”Bağımsız USA PAC” olan bir siyasi eylem komitesi kurdu.
Komitede kimler var?

Ilımlı adayların seçim kampanyalarına yardım etmek amacıyla kurulan ve yöneticiliğini Howard Wolfson’un yapacağı komiteye dahil olan siyasiler arasında, Maine eyaletinde Bağımsız aday olarak Senato’ya girmek isteyen eski Vali Angus King, California Senato’ya aday Demokrat partili Senatör Gloria Negrete Mcleod ve Illinois’den Kongre Üyesi Cumhuriyetçi aday Robert Dold bulunuyor. Ateşli silahların yasaklanması dışında, Washington ve Maine’de ‘eş cinsel evliliği’nin yasallaşması için mücadele verme sözü veren Dold Demokrat rakibi Brad Schneider’e karşı çetin bir mücadele veriyor.

Başkanlığı bırakınca kendi de komiteye dahil olacak

Bloomberg’in 2014 yılında Belediye Başkanlık görevinin bitmesinden sonra kendisinin de bu Komite’ye dahil olması bekleniyor. Adını vermeyen Bloomberg’in danışmanlarından biri Bloomberg’in böyle bir komit kurmakla; ”Belediye başkanlığı görevini bıraktıktan sonra, cüzdanını ateşli silahların kontrolü, cinsel eşitlik ve eğitim konularına yardım için açık tutacağı” manasına geldiğini ifade etti.

New York’un ‘4. Murad’ı

Seçim kanunu değiştirerek 3 defa üst üste Belediye Başkanı seçilen Bloomberg, hatırlanacağı üzere daha önce, New York’ta tüm kapalı alanlar, parklar ve bazı meydanlarda sigara yasağı getirmişti. Restoran ve kafelerin tuz ve sıvı yağın kullanımına getirdiği yasak dışında, 2013 Mart ayıyla birlikte ”kolalı ve gazlı” içecekler dahil bütün şekerli meşrubatları da restoranlardan kaldıracak. Gıda işletmelerine başta hijyenini ön planda tutarak A, B, C şeklinde bir puan sistemi uygulaması getirdi.

New York’ta yaşayan zenginler arasında en başta gelmesine rağmen, işine her gün metroyla giden Bloomberg, Başkanlıktan hiç bir ücret almıyor.

Bloomberg, büyük tartışmalara neden olan Wall Street yakınındaki camiyi destekleyen açıklamalarda bulunurken, ”Wall Street İşgal” haraketi eylemcilerine göz açtırmayan tutumuyla sivil toplum kuruluşlarından da tepki toplamıştı.

Doğumdan kaynaklanan ölümlerin önlenmesi başta olmak üzere Uganda’da anne sağlığı konusunda faaliyet gösteren projelere de 15 milyon dolarlık bir yardımda bulunarak Başkan Bloomberg Uganda Devlet Başkanı’yla birlikte BM’de düzenlediği bir basın toplantısıyla hayırsever yönünü ortaya koymuştu.

,

Leave a Reply

Your email address will not be published.