New York Borsası’nı bugün Bakan Şimşek açtı

NEW YORK (TURKISH JOURNAL)

New York Borsası’nda bugünkü işlemler, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in gonguyla başladı.

New York ziyareti çerçevesinde 19 Ekim Cuma sabahı saat 09:30’da New York Borsası’nın açılışı, Maliye Bakanı Şimşek tarafından yapıldı.

Yıllar önce dünya para piyasalarının devi Merrill Lynch’te Avrupa, Ortadoğu ve Afrika bölüm başkanlığı yapan yapan Şimşek, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Tayyip Erdoğan’ın gonguyla açılan New York Borsasın’ndaki törenlere katılmasına rağmen, Maliye Bakanı olarak ilk defa New York Borsası’nda açılış gongu çaldı.

New York Borsası CEO’su Duncan Niederhauer’le bir görüşme yapan Şimşek, ardından Goldman Sachs şirketinde düzenlenen üst düzey finans yetkililerinin hazır bulunduğu yatırım toplantısına katıldı. Türk işadamı Rona Yırcalı’yla birlikte toplantıda bir konuşma yapan Şimşek, yabancı yatırımcılara Türk ekonomisi, Türkiye’deki yatırım olanakları ve teşvikler hakkında bilgi verdi.

New York Borsası’ndaki gong çalma törenine, Şimşek’e eşlik edenler arasında, New York Başkonsolosu Levent Bilgen, Amerikan Türk Cemiyeti’nin CNN Türk’e ödül verdiği New York’taki gala yemeğine katılan Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEIK) İcra Kurulu Başkanı Rona Yırcalı ile Türk-Amerikan Is Konseyi Başkanı Haluk Dinçer de yer aldı.

Ekonomimiz için Suriye’den kaynaklanacak olumsuz bir durum yok

Başkan Şimşek Suriye’deki durumun global ekonomiye yansımasıyla ilgili sorulan bir soruya; verdiği yanıtta şunları söyledi:
“Şu ana kadar Türkiye ekonomisini olumsuz etkileyecek bir durum yok. Her şey kontrol altında.”dedi. Suriye’den 100 binden fazla mültecinin Türkiye’de bulunduğunu hatırlatan Bakan Şimşek, “Uluslararası toplum ve Birleşmiş Milletler, Suriye olayı ile ilgili daha yakından ilgilenmeli.”

İlerde özel sektörde çalışmak gibi bir planının olup olmadığı sorulan Bakan Şimşek “Daha önceleri özel sektörde çalışıyordum. Şu anda ise TBMM’de milletvekili ve hükümette bakan olarak görev yapıyorum. Şu anda tek düşündüğüm, ülkemizin ve halkımızın refahı. Bunun dışında herhangi bir planım yok.” ifadesini kullandı.

Şimşek ayrıca burada yaptığı açıklamada, 2013’te yeni bir KDV veya ÖTV artırımının gündemde olmadığını sözlerine ekledi.

Dünya Türk İş Konseyi toplantısı

Daha sonra New York Conrad Hotel’de gerçekleştirilen Dünya Türk İş Konseyi (DTİK) Amerika Buluşması’na katılan Bakan Şimşek burada bir konuşma yaptı.

Sürdürülebilir diaspora stratejisi ile Türk Diasporası’nın dünyadaki en etkin diasporalarından birisi olma yolunda çalışmalar gerçekleştirmek üzere faaliyetlerine hız kesmeden devam eden DEİK’in toplantısına, Bakan Şimşek dışında, DTİK Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Muhtar Kent, DEİK İcra Kurulu Başkanı Rona Yırcalı, DTİK Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Hikmet Ersek, DTİK Yönetim Kurulu Üyesi Rahmi Koç, DTİK Amerika Komitesi Başkanı Celal Seçilmiş beraberinde, Amerika genelinde Türk iş dünyası ve profesyoneller katıldı.

, , ,

Leave a Reply

Your email address will not be published.