77 Türk üniversitesi, 3 bine yakın Amerikan üniversitesini geride bıraktı

Türkiye’de yapılan ”Dünyanın En Eyi Üniversitleri” listesine göre, 77 Türk üniversitesi, ”dünyanın iyi 2 bin”i arasına girdi.

ODTÜ Enformatik Enstitüsü bünyesinde faaliyet gösteren URAP Laboratuvarınca hazırlanan ”Dünyanın En İyi 2000 Üniversitesi Listesi”nde 77 Türk üniversitesinin 3 bine yakın Amerikan üniversitesinden daha iyi olduğu ortaya çıktı.

”Dünyanın En İyi 2000 Üniversitesi Listesi”ne 77 Türk üniversitesi girdi.URAP Koordinatörü Prof. Dr. Ural Akbulut, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ODTÜ Enformatik Enstitüsü bünyesinde faaliyet gösteren URAP Laboratuvarınca hazırlanan ”Dünyanın En İyi 2000 Üniversitesi Listesi”nde 77 Türk üniversitenin yer aldığına dikkati çekti.

URAP Koordinatörü Prof. Dr. Ural Akbulut, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ODTÜ Enformatik Enstitüsü bünyesinde faaliyet gösteren URAP Laboratuvarınca hazırlanan ”Dünyanın En İyi 2000 Üniversitesi Listesi”nde 77 Türk üniversitenin yer aldığına dikkati çekti.

Akbulut, şöyle konuştu:

”Türk halkının bilmediği ve bizim de düşünmediğimiz 161 Türk üniversitesinden 77’sinin dünyanın en iyi 2 binine, ilk yüzde 10’a girmesi büyük bir başarı. Demek ki 77 Türk üniversitesi, 2 bin 500-3 bin civarında Amerikan üniversitesinden daha iyi.”

Türkiye’den ilk 15

URAP sıralama göre ilk 15 Türk üniversitesi şöyle: Hacettepe, Orta Doğu Teknik, Ankara, Ege, İstanbul Teknik, Boğaziçi, İstanbul, Bilkent, Gazi, Sabancı, Koç, Erciyes ve Atatürk üniversiteleriyle Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü.

(İSTANBUL -AA)

, ,

Leave a Reply

Your email address will not be published.