Türkiye-Suriye krizine ilişkin gelişmeler; Meclis’ten Suriye tezkeresi!

Türkiye-Suriye krizine ilişkin an ve an gelişmeleri mek için Suriye Özel sayfamızı ziyaret ediniz….

14:41 – Sınır ötesi hareket tezkeresi TBMM Genel Kurul’unda geçti

Hüküme’te Suriye’ye asker gönderme yetkisi veren tezkere 320 kabul, 129 ret oyla Meclis Genel kurulu’ndan geçti

Sınır ötesi tezkeresin Ak Parti ve MHP’nin yolarıyla kapalı oturumda kabul edildi.

14:38 – TEZKERE OYLAMASINA GEÇİLDİ

TBMM’de Suriye tezkeresi görüşmeleri sona erdi, oylama başladı

– BAŞBAKAN ERDOĞAN KÖŞK’E ÇIKIYOR

14:26 – Başbakan Erdoğan TBMM Genel Kurul’undan ayrıldı köşke çıkıyor

13:37 – Türkiye’den BM’ye Suriye mektubu

13:15 – Meşal’den Suriye’ye sert çıkış

12:42 – Fransa’dan gelen açıklamada ‘Sınır saldırısı barışa ciddi bir tehdittir. BM Güvenlik Konseyi, Suriye’nin bu saldırısını kınayarak güçlü bir mesaj vermeli’ denildi.

Saat 12:32 – Akçakale’de dün meydana gelen olaylar ve sonrasına ilişkin olarak Avrupa Birliği’nde ilk resmi açıklama bu sabah Yüksek Temsilci Catherine Ashton’dan geldi.

12:22 – İngiliz Medyası, Akçakale’deki Gelişmeleri Dakika-Dakika Takip Ediyor

12:17 – MHP’de tezkere krizi

MHP Genel Başkan Yardımcısı Oktay Vural yaptığı açıklamada ‘Genel Başkan’ın aksine tezkereye hayır diyeceğim’ açıklamasında bulundu.

12:16 – AB’den Suriye’ye uyarı

AB’den yapılan açıklamada ‘Suriye şiddete bir an önce son vermeli. Bu tür ihlaller kabul edilemez’ denildi.

12:03 – SURİYE’YE VERİLEN ELEKTRİK KESİLECEK Mİ?

11:52 – Bahçeli’den flaş açıklama

Meclis Genel Kurulu’nda Tezkere görüşmeleri sürerken bir açıklama da MHP lideri Devlet Bahçeli’den geldi. Bahçeli yaptığı açıklamada ” Türk Devleti’nin elini güçlü kılmak için hükümete yetki vermeye taraftarım” dedi.

11:42 – Suriye tezkeresi Meclis Genel Kurulu’nda kapalı oturumda görüşülmeye başlandı.

11:34 – Moskova’dan ilk açıklama

Türkiye’nin BM Elçisi Ertuğrul Apakan, dün Akçakale’ye top mermisi düşmesinin ardından Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi Dönem Başkanı Guatimala Elçisi Gert Rosenthal’a bir mektup yazdı. Mektupta “Bu Suriye’nin Türkiye’ye karşı bir saldırganlığıdır. Bu saldırı uluslararası hukukun, barışın ve güvenliği açıkça ihlalidir, BM Güvenlik Konseyi bu saldırıyı durdurmak için zorunlu adımları atmalıdır” dedi.

Reuters’ın haberine göre Türkiye’nin çağrısı üzerine harekete geçen BMGK geçici üyesi Azerbaycan bir taslak hazırladı. Taslakta, “Bu tür ihlaller uluslararası barış ve güvenliği için ciddi tehdit oluşturmakta” denildi.

RUS ENGELİ

Reuters’a konuşan BM diplomatları BM GK’nın bugün bağlayıcı niteliği olmayan, saldırıyı güçlü şekilde kınayan ve son verilmesini isteyen bir karar alacağını söyledi. Bununla birlikte, BM GK üyelerinin açıklamayı çarşamba günü yapmak istediği ancak Rusya’nın erteleme talebiyle bundan vazgeçtiği ifade edildi.

AÇIKLAMANIN ÖTESİNE GEÇİLMEYECEK

Reuters’ın haberine göre BMGK’nın açıklama yapmaktan öteye geçmesi beklenmiyor.

11:33 – AK Partili Yalçın Akdoğan yaptığı açıklamada ‘NATO’dan beklediğimiz metin çıktı’ dedi.

11:29 – ALMANYA’dan yapılan açıklamada da ‘Türkiye’nin arkasındayız fakat tepkinin ölçülü olmasından yanayız’ denildi.

11:26 – RUSYA’DAN İLK AÇIKLAMA

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov yaptığı açıklamada ‘Suriye’nin kaza olduğunu söylemesi önemli’ dedi. Lavrov ayrıca Suriye için garanti vererek ‘Bir daha Rusya, Suriye’nin benzeri bir olayın “tekrarlanmayacağı konusunda garanti verdi” açıklamasında bulundu.

11: 21 – TBMM’DE TARTIŞMALAR ÜZERİNE 5 DAKİKA ARA VERİLDİ

11:17 – KİMDEN YANASINIZ TARTIŞMASI

Muharrem İnce AK Partili Nurettin Canikli’nin “Esad’tan yana mısınız, Türkiye’den yana mısınız” şeklindeki sözlerine cevap vermek üzere tekrar kürsüye geldi.

İnce, “Esad’ın canı cehenneme bana ne Esad’tan biz Türkiye Cumhuriyeti’nden yanayım. Peki ben de size soruyorum siz Türkiye’den yana mısınız, Obama’dan yana mısınız” dedi.

11:10 – İNGİLTERE’DEN TÜRKİYE’YE DESTEK

11:08 – BULDAN KONUŞTU

Dün, Sayın Canikli bugün için Genel Kurul’un 10’da açılmasını imzaya açtı. Biz de rica üzerine MYK toplanıları olduğu için kabul ettik. Biz de bugün Tezkere için anlaşma sağlandığını ve Genel Kurul’un bu sebeple bu saatte açılacağına ilişkin bilgi ulaştı bize.

11:05 – VURAL’DAN SERT SÖZLER

Kürsüye ikinci olarak ise MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural çıktı.

Oktay Vural’ın konuşması:

Türkiye’nin kritik bir dönemden geçtiği açık. Türkiye’ye yönelik tehditleri ortadan kaldırmak yerine ilave tehditler yönelttiği açık. Dış politika başarısız olmuştur, iflas etmiştir.

Bu diplomasiyle halledilemeyen bir konunun kaba güç ve silah gücüne dönüşmesidir. TBMM’den bir irade isteniyor.
Diplomasi iflasıdır söylenmesi gereken.

Diplomasinin halletmesi gereken hususları tehdit olarak geçiyorsa PKK’ya karşı etkili bir mücadele sürdürüp onlarla müzakereyi seçen hükümetin bu ikilemi açıklaması zordur.

MHP olarak şu ya da bu komplekse kapılmadan sadece Türkiye’nin menfaatleri konusunda görüşlerimizi açıklayacağız.
Bizi bu noktaya getirenlerin sorumlulukları olduğu açık. Tezkereyle ilgili görüşlerimizi ifade edeceğiz.
Herhangi bir değerlendirme yapılmış da değildir.

Gerekçe ile bizim tavır oluşturmamız isteniyorsa Suriye’de olanları, oldu bittileri hepsini değerlendireceğiz.
Ben bu görüşlerimi açık bir şekilde paylaşmak istiyorum.

10:37 – Başbakan Erdoğan da Genel Kurul’a katılmak üzere TBMM’ye geldi.

10:30 – ÖMER ÇELİK’TEN ÖNEMLİ AÇIKLAMA

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik, TBMM’ye gelişi sırasında gazetecilere önemli açıklamalarda bulundu.

TÜRKİYE SAVAŞ İSTEYEN BİR ÜLKE DEĞİLDİR ANCAK…

Sabah gelirken CHP’nin tavrını izledim. Bir argümanları şu, Angajman kuralları değiştiği için değişen kurallar çerçevesinde yeni bir tezkereye gerek yok diyor. Manevra sahaları arasında fark vardır. Türkiye egemenlik haklarını korumak üzere hükümet bu tezkereye ihtiyaç duymaktadır ve bu bir milli meseledir.

10:24 – ÇİÇEK’TEN VE ERGİN’DEN FLAŞ AÇIKLAMA

TBMM Başkanı Cemil Çiçek ‘Uluslararası hukuktan doğanhaklarımızı koruyoruz’ açıklamasında bulunurken Adalet Bakanı Sadullah Ergin de Tezkere’ye ilişkin ‘Yapılması gereken ne varsa yapılıyor’ dedi.

10:22 – TBMM Genel Kurulu toplandı

TBMM Başkanvekili Mehmet Sağlam’ın başkanlığında toplanan Genel Kurul’da, gündemdışı konuşmalara geçildi.

Genel Kurul’da çok sayıda bakanın yanı sıra CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da yer aldı.

TBMM Genel Kurulu’nda, Suriye konusunda TSK’nın yabancı ülkelere gönderilmesi ve görevlendirilmesi de dahil Hükümete 1 yıl süreyle yetki verilmesini öngören Başbakanlık tezkeresi görüşülecek.

10:15 – Vural’dan tezkere açıklaması

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, TBMM’de görüşülecek olan Suriye tezkeresi için “milli menfaatlerimizi dikkate alıp oyumuzu kullanacağız” dedi

10:07 – Türkiye Suriye’de nereyi vurdu?

Suriye basını, Türkiye’nin İdlib kentindeki askeri hedefleri vurduğunu bildirdi.

Suriye basını, Türkiye’nin İdlib kentindeki askeri hedefleri vurduğunu bildirdi.

Suriye telekomünikasyon şirketi Syriatel, kısa mesajla, Türkiye’nin İdlib bölgesinde yer alan askeri hedefleri vurduğunu duyurdu.

10:00 – Suriye Tezkeresi TBMM’de

Suriye konusunda, TSK’nın yabancı ülkelere gönderilmesi ve görevlendirilmesi de dahil Hükümete 1 yıl süreyle yetki verilmesini öngören Başbakanlık Tezkeresi, TBMM Başkanlığı’na sunuldu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla TBMM Başkanlığı’na gönderilen tezkerede, şunlar kaydedildi:

”Suriye’de devam etmekte olan krizin bölgesel istikrar ve güvenliğe olduğu kadar, ulusal güvenliğimize menfi etkisi giderek artan şekilde görülmektedir.

Suriye Arap Cumhuriyeti Silahlı Kuvvetlerince yürütülen askeri harekatlar kapsamında, 20 Eylül 2012 tarihinden itibaren ülkemiz topraklarına da saldırgan eylemler yönelmiş ve müteaddit uyarılarımıza ve diplomatik girişimlerimize rağmen bu eylemler devam etmiştir.

Ülkemiz topraklarına yönelik söz konusu saldırgan eylemler silahlı saldırı eşiğindedir. Bu durum, ulusal güvenliğimize ciddi tehdit ve riskler oluşturan bir aşamaya ulaşmıştır.

Bu itibarla, ülkemize yönelebilecek ilave risk ve tehditlere karşı zamanında ve süratle hareket etmek ve gerekli tedbirleri almak ihtiyacı hasıl olmuştur.

Bu çerçevede, hudut, şümul, miktar ve zamanı Hükümetçe takdir ve tespit edilmek kaydıyla, Türk Silahlı Kuvvetlerinin yabancı ülkelere gönderilmesi ve görevlendirilmesi ile bununla ilgili gerekli düzenlemelerin Hükümet tarafından belirlenecek esaslara göre yapılması için bir yıl süreyle izin verilmesini Anayasanın 92. maddesi uyarınca arz ederim.”

Tezkerenin saat 10.00’da, TBMM Genel Kurulu’nda görüşülmesi planlanıyor.

09:27 – CHP’den sağduyu çağrısı ve Tezkere’ye ‘Hayır’ kararı –

08:39 – Suriye askerleri Türkiye’nin ateşiyle öldü’

Şanlıurfa-Akçakale’de 5 Türk vatandaşının hayatını kaybetmesinin ardından Suriye tarafına açılan ateş sonucu, bazı Suriye askerlerinin öldüğü iddia edildi.

Suriye İnsan Hakları Gözlem Örgütü’nden, sıcak bölgeye ilişkin bir iddia geldi.

Suriye tarafından atılan bombanın, Şanlıurfa’nın Akşakele ilçesinde 5 can alması üzerine Türkiye tarafından, Suriye’deki bazı hedeflerin vurulduğu açıklanmıştı.

Bu karşılıkla ilgili, Suriye İnsan Hakları Gözlem Örgütü’nden bir iddia geldi. Örgüt, Türkiye’den açılan karşılık ateşinde bazı Suriye askerlerinin öldüğünü duyurdu.

Örgüt kaç askerin öldüğü konusunda bilgi vermedi, ancak ölen askerlerin sınır kenti Tel Abyad yakınlarında bir karakolda bulunduklarını bildirdi.

00:03 – SURİYE’DEN BAŞSAĞLIĞI VE UYARI

DAVUTOĞLU NATO GENEL SEKRETERİ İLE GÖRÜŞTÜ

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Akçakale’de yaşanan gelişmelerin ardından NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen ile telefonla görüştü.

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Suriye’den atılan top mermisinin Akçakale’ye düşmesiyle ilgili olarak NATO Genel Sekreteri Rasmussen ile görüşerek, yaşananlar hakkında bilgi verdi.

Bakan Davutoğlu, Genelkurmay Başkanlığı yetkilileri ve Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç’ten olayla ilgili bilgi almasının ardından daha önce de Arap Birliği ve BM Genel Sekreteri Suriye Özel Temsilcisi Ahtar Brahimi ve BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun ile görüşmüştü.

Davutoğlu’nun Dışişleri Bakanlığı bürokratları ve yetkililer ile bakanlıkta yaptığı görüşmenin ardından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmek üzere Başbakanlık Resmi Konut’a geçtiği öğrenildi.

NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen’in, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’na, Akçakale’de olanların NATO’nun en yüksek karar alma organı olan Kuzey Atlantik Konseyi’nin de gündeminde olduğunu söylediği öğrenildi.

CUMHURBAŞKANI GÜL ŞANLIURFA VALİSİYLE GÖRÜŞTÜ

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Akçakale’ye top mermisinin düşmesine ilişkin Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç’i aradı.

Cumhurbaşkanlığı’ndan alınan bilgiye göre Gül, Şanlıurfa’nın Akçakale ilçesinde düşen top mermisiyle ilgili Vali Güvenç’i arayarak bilgi aldı.

TBMM SURİYE GÜNDEMİYLE TOPLANIYOR

TBMM Genel Kurulu, yarın, saat 10.00’da toplanacak. Genel Kurul’un toplanma saati 14:00’dan 10:00’a çekildi.

Genel Kurul’da Toplu İş İlişkileri Yasa Tasarısı’nın birinci bölümü üzerinde soruları cevaplayan Çelik, taşeron işçilerin sorunlarıyla ilgili taraflarla bir araya geldiklerini ve bazı tespitlerde bulunduklarını kaydetti.

Çelik, ‘Ağırlıklı olarak çalışma süreleri, izin, örgütlenmeyle ilgili ciddi sorunlar yaşıyorlar ve talepleri var. Hükümet olarak bu konuda kararlıyız. Taşeron işçilerin sorunlarının çözümü konusunda gerekli çalışmaları huzurlarınıza getireceğiz’ dedi.

Siyasi partilerin ortak önergesiyle tasarının adı, ‘Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu Tasarısı’ olarak değiştirildi.

TBMM Başkanvekili Mehmet Sağlam, oturuma 10 dakika ara verdikten sonra, Danışma Kurulu önerisi okundu. Genel Kurul’da kabul edilen öneriye göre Genel Kurul, yarın saat 10.00’da toplanacak. Daha önce alınan kararda Genel Kurul saat 14.00’te toplanacaktı.

TBMM Başkanvekili Sağlam, çalışma süresinin dolması nedeniyle yarın saat 10.00’da toplanmak üzere birleşimi kapattı.

ANKARA’DA SURİYE ALARMI

Suriye sınırına yakın Şanlıurfa’nın Akçakale İlçesi’ne düşen ve 5 kişinin hayatını kaybetmesine sebep olan top mermisi Ankara’yı da hareketlendirdi.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu tüm programlarını iptal ederek Genelkurmay Başkanı Org. Necdet Özel ve Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç’ten bilgi aldı. Ayrıca Bakan Davutoğlu, Birleşmiş Milletler Suriye Özel Temsilcisi El-Ahdar el-İbrahimi ile de telefonda görüştü.

BAŞBAKAN BİLGİ ALDI

Yaşanan elim olay üzerine Şanlıurfa Valisi Güvenç’i arayarak olayla ilgili bilgi alan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Resmi Konutta bürokratlarla toplantı halinde…

HÜKÜMETTEN İLK TEPKİ ATALAY’DAN GELDİ

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay yaptığı açıklamada ‘Çok ileri ve vahim bir gelişme. Bu olaylar Türkiye’yi Suriye’ye çekmek içindir’ dedi.

Suriye’den gelen top mermisinin Şanlıurfa’da 5 kişinin ölümüne neden olmasıyla ilgili bir açıklama yapan Beşir Atalay, “Bu çok ileri ve vahim bir gelişmedir” dedi.

Şanlıurfa’nın Akçakale ilçesinde 3 gün önce yaşanan olayın benzeri bugün de yaşandı.

Ancak bu kez düşen top mermisi, 5 kişinin ölümüne 13 kişinin de yaralanmasına neden oldu.

Konuyla ilgili bir bir açıklama yapan Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, olayı ‘çok ileri ve vahim bir gelişme’ olarak niteledi.

Atalay, “Türkiye Suriye’deki olayların içine çekilmek isteniyor” diye konuştu.

BÜLENT ARINÇ: KARŞILIĞINI VERECEĞİZ

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, Akçakale’deki patlamayla ilgili şunları söyledi: “Bunun uluslararası hukukta karşılığı vardır. Bardağı taşıran son damla oldu. Karşılığını vereceğiz”

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Akçakale’ye düşen top mermisiyle ilgili “Suriye bunun hesabını verecektir” dedi

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç , Şanlıurfa’nın Akçakale ilçesine Suriye ‘den atılan bir top mermisinin düşmesini, “Bu son olay bardağı fazlasıyla taşırdı. Bunun hesabını Suriye verecektir.” sözleriyle değerlendirdi.

Bülent Arınç, açılış ve temel atma törenleri için geldiği Bursa’da, Akçakale’ye Suriye tarafından düşen ve 5 kişinin hayatını kaybetmesine, 9 kişinin de yaralanmasına neden olan top mermisiyle ilgili değerlendirme yaptı.

Arınç, “Türkiye egemen bir ülke. Kendi toprağına karşı bir saldırı yapıldı. Bunun uluslar arası hukukta mutlaka karşılığı vardır. Türkiye NATO ülkesidir. Hükümet olayları yakından takip etmektedir. Ben de buradan ayrılıp Ankara’ya döneceğim. Umarım bu Suriye’nin son çılgınlığı olur. Bunun hesabını Suriye verecektir.” diye konuştu.

SAAT SAAT SURİYE KRİZİ

Suriye tarafından atılan top mermisi nedeniyle Akçakale’de 5 kişinin yaşamını yitirmesinin ardından Türkiye, misilleme yaptı. İşte dünya gündemine bomba gibi düşen olayın ardından yaşanan gelişmeler…

Suriye tarafından açılan topçu ateşiyle Akçakale’de 5 vatandaşın hayatını kaybetmesi, Türkiye’nin sert misillemesiyle karşılaştı.

Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) bağlı topçu bataryaları Suriye’deki bazı noktaları vurdu.

Başbakanlık “Türkiye, angajman kuralları ve uluslararası hukuk çerçevesinde, Suriye rejiminin ulusal güvenliğimize yönelik bu tür provokasyonlarını asla karşılıksız bırakmayacaktır” açıklamasını yaptı.

Suriye krizi, bugün Meclis’in olağanüstü oturumunda ele alınacak. İşte saat saat Suriye krizi…

Saat 16.30

Suriye’den Akçakale’ye top mermisi isabet etti. Olayda 5 kişi hayatını kaybederken, 2’si ağır 13 kişi de yaralandı.

Saat 17.00

Haber alınır alınmaz Dışişleri Bakanlığı, Başbakanlık ve Genelkurmay Başkanlığı üçgeninde olağanüstü bir hareketlilik başladı.

Saat 17.10

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, tüm programlarını iptal etti, bakanlık bürokratlarıyla toplantı yaptı.

Saat 17.30

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bürokratları ve danışmanlarıyla Başbakanlık Resmi Konut’ta bir araya geldi.

Saat 18.00

Yoğun bir telefon diplomasisi yürüten Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban ki Moon, BM ve Arap Birliği’nin Suriye Özel Temsilcisi Lakhdar Brahimi ve NATO Genel Sekreteri Fogh Rasmussen ile görüştü.

Saat 20.00

Merkez Karar Yönetim Kurulu üyelerine vereceği yemeğe katılmaktan vazgeçen Başbakan Erdoğan, Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Başbakan Yardımcıları Beşir Atalay, Bekir Bozdağ, İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin ve Adalet Bakanı Sadullah Ergin ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel ile Başbakanlık Resmi Konutu’nda bir araya geldi.

Saat 21.50

Resmi konuttaki zirve devam ederken, Başbakanlık Suriye’ye anında karşılık verildiği ve Suriye’deki hedeflerin topçu ateşiyle vurulduğunu açıkladı.

Açıklamada şöyle denildi: “Bu menfur saldırıya, sınır bölgesindeki silahlı kuvvetlerimiz tarafından angajman kuralları doğrultusunda anında gereken karşılık verilmiş; radarla tespit edilen Suriye’deki noktalara top atışı yapılarak hedefler vurulmuştur. Türkiye, angajman kuralları ve uluslararası hukuk çerçevesinde, Suriye rejiminin ulusal güvenliğimize yönelik bu tür provokasyonlarını asla karşılıksız bırakmayacaktır.”

Edinilen bilgiye göre; Suriye sınırı boyunca kritik noktalara kurulan hedef tespit radarları, Akçakale’yi vuran Suriye topçu bataryalarını anında tespit etti.

Radarların kesin hedef koordinatları sınır boyunca konuşlu bulunan 155 milimetrelik Türk topçu bataryalarına iletildi.

Akşam saatlerinde meydana gelen olaydan kısa bir süre sonra Suriye topçu mevzileri yoğun ateş altına alındı. Bölgedeki kaynaklar, hedeflerin tam isabetle vurulduğu bilgisini verdi.

Saat 23.30

Başbakanlık resmi konutta yaklaşık 3,5 saat süren zirve sona erdi. Aynı saatlerde tezkere haberi geldi. Suriye’ye sınır ötesi operasyon tezkeresi Bakanlar Kurulu’nda imzaya açıldı.

Saat 00.30

Tezkere kabinede imzalandı ve Meclis’e gönderildi.

Suriye tezkeresinin tam metni;

TBMM Başkanlığı’na sunulan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan imzalı Suriye tezkeresi şöyle:

“Suriye’de devam etmekte olan krizin bölgesel istikrar ve güvenliğe olduğu kadar, ulusal güvenliğimize menfi etkisi giderek artan şekilde görülmektedir.Suriye Arap Cumhuriyeti Silahlı Kuvvetlerince yürütülen askeri harekatlar kapsamında, 20 Eylül 2012 tarihinden itibaren ülkemiz topraklarına da saldırgan eylemler yönelmiş ve müteaddit uyarılarımıza ve diplomatik girişimlerimize rağmen bu eylemler devam etmiştir. Ülkemiz topraklarına yönelik söz konusu saldırgan eylemler silahlı saldın eşiğindedir.

Bu durum, ulusal güvenliğimize ciddi tehdit ve riskler oluşturan bir aşamaya ulaşmıştır. Bu itibarla, ülkemize yönelebilecek ilave risk ve tehditlere karşı zamanında ve süratle hareket etmek ve gerekli tedbirleri almak ihtiyacı hasıl olmuştur. Bu çerçevede, hudut, şümul, miktar ve zamanı Hükümetçe takdir ve tespit edilmek kaydıyla, Türk Silahlı Kuvvetlerinin yabancı ülkelere gönderilmesi ve görevlendirilmesi ile bununla ilgili gerekli düzenlemelerin Hükümet tarafından belirlenecek esaslara göre yapılması için bir yıl süreyle izin verilmesini Anayasanın 92. maddesi uyarınca arz ederim.”

(İHA)

Recommended Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.