Published On: Thu, Oct 4th, 2012

Rusya, Suriye’yi ”basın açıklaması”yla kınamaya dahi itiraz etti

Share This
Tags

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (TURKISH JOURNAL)

Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’nin, Akçakale saldırısıyla ilgili Suriye’yi oylamaya gitmeden kınayacak en düşük düzeydeki ”basın açıklaması” metnine, Rusya’dan üzerinde değişiklik yapılması talebinin gelmesiyle ”sesiz süreç” düştü. Ancak Konsey’in öğleden sonraki oturumunda taslakla ilgili çalışmalara devam edilecek.

Türkiye’nin Güvenlik Konseyi’nden beklediği, ”Sessiz süreç”le yapılması beklenen basın açıklaması, hiçbir üyeden itiraz gelmemesi durumunda prosedür gereği dogrudan akşam 8:00’da kabul edilmiş olacaktı. 15 üyeli Konsey’den sadece Rusya’dan basın açıklamasının metninde değişiklik yapılması talebi geldiği öğrenildi. Kınamanın en düşük düzeyde yapılacak basın açıklamasıyla değil de, ”Karar Tasarısı” veya ”Başkanlık Açıklaması”yla yapılma yoluna gidilmesi durumunda, Suriye konusunda bugüne kadarki tüm tasarıları veto eden Rusya ve Çin’e takılmasına kesin gözüyle bakılıyordu.

Azerbaycan’ın taslağına itiraz eden Rusya hazırladığı daha zayıf bir taslağı görüşmeye sunma girişimine rağmen Rusya’nın geri adım atması bekleniyor. Önceki taslakta yer alan Türkiye’nin belirttiği “uluslararası hukuk ihlallerine” atıf yapmadan Türkiye-Suriye sınırında “itidal” çağrısında bulunan Rusya’nın basın açıklaması taslağında, “Güvenlik Konseyi üyeleri, tarafları, Türkiye-Suriye sınırındaki durumun daha da tırmanmasına yolaçabilecek askeri çatışmalardan kaçınmaya ve itidalli davranmaya çağırır” ifadeleri yer alıyor.

Dün akşam saatlerinde BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon ve BM Güvenlik Konseyi Başkanı Gert Roshantal’la bir görüşme yapan Türkiye’nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Ertuğrul Apakan, Konsey Başkanı Gert Rosenthal’a gönderdiği mektupta, Konsey’i, ”apaçık uluslararası hukuku, uluslararası barış ve güvenliği ihlal eden Suriye’nin Türkiye’ye yönelik saldırgan tutumu karşısında gerekli önlemleri almaya” çağırmıştı.

Konsey’den Suriye saldırısıyla ilgili bir açıklama yayınlama girişimi, Türkiye’nin Konsey’e yaptığı “Suriye’nin saldırganlığını durdurmak ve Suriye hükümetinin Türkiye’nin toprak bütünlüğüne saygı göstermesini sağlamak için gerekli önlemleri alma” çağrısının ardından gerçekleşti.

ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Rice kınadı

ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Susan Rice, bugün sabah yaptığı açıklamada, taslak üzerinde çalışmaya devam edeceklerini belirtirken ABD’nin, Rusya’nın aksine ”Suriye hükümetinin saldırısını” kınadığını ve Konsey’in de sert bir dille kınamasından yana olduğunu bildirdi.

Başkanlık açıklaması şeklinde beklenen kınama, basın açıklamasıyla yapılarak, Rusya ve Çin’in vetosuna takılmamış oldu

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>