BM’nin usta ‘Arabulucuları’ Türkevi’nde buluştu

Share This
Tags

Selçuk Acar, NEW YORK (TURKISH JOURNAL)

Birleşmiş Milletler’in (BM) 67. Dönem Genel Kurul toplantıları nedeniyle New York’ta yoğun temaslarda bulunan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye’nin Finlandiya ile birlikte başkanlık ettiği ”Arabuluculuk Dostlar Gurubu”nun Bakanlar düzeyindeki yıllık toplantısına ev sahipliği yaptı.

İspanya’yla birlikte Medeniyetler İttifakı eş başkanlığına imza atan Türkiye’nin BM’deki ikinci en büyük ortak girişimi ”Arabuluculuk Dostlar Grubu”nun yıllık toplantısı, New York’taki Türkevi’nde yapıldı.

Türkiye’nin BM Daimi Temsilciliği’nin öncülüğünde organize edilen BM çatısı altındaki toplantı çerçevesinde, BM Genel Sekreteri tarafından hazırlanan “BM Etkin Arabuluculuk Kılavuzu’nun” resmi tanıtımının yapıldığı bir panel düzenlendi.

Panelden önce gerçekleştirilen Arabuluculuk Dostları Grubu toplantısında konuşan Bakan Davutoğlu, Grubun iki sene içinde 18 üyeden 42’ye ulaşmasından duyduğu memnuniyeti dile getirerek, bunun Grubun başarısını ve arabuluculuk konusuna uluslararası toplumun verdiği önemi gösterdiğini ifade etti.

Türkevi’nde tarihi arabuluculuk paneli

Bakan, Grubun yoğun çalışmaları neticesinde geçen yıl kabul edilen BM Genel Kurulu Kararı’nın BM’de kabule edilen ilk arabuluculuk konulu karar olduğunu, bugün de bu karar uyarınca hazırlanan “Etkin Arabuluculuk Kılavuzu”nun, alanında önemli bir referans belgesi teşkil ettiğini vurguladı.

Davutoğlu, Grubun önümüzdeki dönemde kılavuzun yaygın kullanımı yönünde çaba sarf etmesi gerektiğini, ayrıca BM ve bölgesel örgütler başta olmak üzere uluslararası alanda arabuluculuk kapasitesinin geliştirilmesine yardımcı olunmasının da Grubun önceliklerinden birini teşkil ettiğini belirtti. Bu kapsamda İstanbul’da, BM’nin arabuluculuk alanındaki çalışmalarında yararlanılabilecek bir merkez kurulması yönünde ilerleme kaydedildiğinin müjdesini veren Davutoğlu, bu sürecin yakında tamamlanması ümidinde olduğunu söyledi.

Sorunların çözümüne Bosna Hersek, Sırbistan ve Türkiye üçlü toplantısını örnek gösteren Davutuoğlu, “Çok önemli mesafeler katettik çünkü birbirimize güvendik” dedi.

Bakan Davutoğlu, Suriye’deki krizle ilgili olarak ise, Türkiye’nin olayların başladığı günden itibaren hep diplomasiyi ön planda tuttuğunu, ancak Esed yönetiminin bu yolu tıkadığını söyledi. Davutoğlu, şimdi BM ve Arap Ligi’nin ortak temsilcisi El İbrahimi’ye destek verilmesi gerektiği ifade etti.

Söz alan diğer konuşmacılar da, Grubun etkin çalışmalarına devam etmesi gerektiğini belirterek, bu yöndeki güçlü taahhütlerini dile getirdiler.

Grubun bugüne kadarki başarılı performansı için Türkiye ve Finlandiya’ya teşekkür eden katılımcılar, ”Etkin Arabuluculuk Kılavuzu”nun önemi ve yararına işaretle, Kılavuzun daha iyi anlaşılması ve kullanılması için Grubun çaba göstermesi gerektiğini vurguladılar.

Toplantıyı Davutoğlu’yla birlikte yöneten Finlandiya Dışişleri Bakanı Erkki Tuomioja da, toplantının sonunda yaptığı özet değerlendirmede, Kılavuzun desteklenmesi yönündeki çabaların yanı sıra, Grubun aynı zamanda, BM Siyasi İşler Bölümü’nün ve özellikle de Arabuluculuk Destek Birimi’nin daha düzenli ve öngörülebilir bir bütçeye kavuşturulması yönünde bir çalışma yürütmesinin yerinde olacağını kaydetti. Bu konuda Grup üyelerinin BM nezdindeki Daimi Temsilcilerince bir çalışma yapılıp, sonuçlarının Bakanlar düzeyindeki bir sonraki toplantıya sunulması kararlaştırıldı.

Etkin Arabuluculuk Kılavuzu’nun tanıtım toplantısında da, Davutoğlu ve Finli mevkidaşı Erkki Tuomioja Arabuluculuk Dostlar Gurubunun Eş-Başkanları olarak birer konuşma yaptılar. Bakan Davutoğlu dışında, BM Genel Sekreter Vekili Jan Eliasson ile BM Genel Kurul Başkanı Vuk Jeremiç de birer konuşma yaptığı toplantıya, BM ve Arap Ligi Suriye Özel Temsilcisi Lakhdar Brahimi, BM Orta Asya Özel Temsilcisi Miroslav Jenca, Filipinler Cumhurbaşkanı Danışmanı Teresita Quitos-Deles ve İsveçli akademisyen Peter Wallensteen, arabuluculuk deneyim ve görüşlerini salonda bulunanlarla paylaştılar.

Tüm konuşmacı ve katılımcılar, Türkiye ile Finlandiya’nın arabuluculuk konusunun uluslararası gündemde daha üst sıralara taşınması ve hak ettiği önemi görmesi yönündeki girişimlerini tebrik etmiş ve bu çabaların devam etmesini talep etmişlerdir.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>