Kredi derecelendirmede lider olmalıyız

Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA) Ekonomi Direktörü Prof. Dr. Erdal Tanas Karagöl ve Araştırma Asistanı Ülkü İstiklal Mıhçıokur, ”Kredi Derecelendirme Kuruluşları: Alternatif Arayışlar” başlıklı çalışmaya imza attı.

Çalışma sonucunda hazırlanan raporda, kredi derecelendirme kuruluşlarının verdiği ”siyasi ağırlıklı” notlar nedeniyle zarara uğrayan Türkiye’de ulusal bir kredi derecelendirme kuruluşunun kurulması ve Türkiye’nin bu konuda lider konuma gelmesi gerektiği vurgulandı.

AA muhabirinin SETA yetkililerinden edindiği bilgiye göre, her not verileceği zaman bir şeyi bahane ederek Türkiye’nin kredi notunu ”yatırım yapılabilir” seviyeye getirmediği öne sürülen kredi derecelendirme kuruluşlarının ülkeye verdiği zarar, SETA ekonomi direktörlüğünü harekete geçirdi.

Başta ABD olmak üzere birçok ülkedeki fonların iç tüzüklerinde, ”yatırım yapılacak ülkenin notunun ‘yatırım yapılabilir’ seviyede olması” şartı bulunduğuna işaret edilen raporda, bu nedenle söz konusu fonların Türkiye’ye gelmediği belirtildi.

(ANKARA -AA)

Recommended Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.