Gül hastahaneye geri dönüyor; Türkiye’yi bu sene ABD’deki BM Genel Kurul görüşmelerinde kim temsil edecek?

ANKARA (TURKISH JOURNAL)

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün bugünkü programının ardından ilaç tedavisi ve testlerine devam edilmesi için hastaneye geri döneceği bildirildi. Haccettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi tarafından yapılan bu açıklama, Gül’ün 18 Eylül’de başlayacak Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurul çalışmalarında Türkiye’yi temsil etmek amacıyla planlanan ABD ziyaretiyle ilgili karışık mesajlara neden oldu.

Üniversitenin bugünkü açıklaması, ”Türkiye’nin Cumhurbaşkanı düzeyindeki katılımı tehlikeye mi girdi?” ”Türkiye bu sene, New York’taki BM görüşmelerine devlet ve hükümet başkanı düzeyinde katılmayacak mı?” sorularını gündeme getirirken, Gül’ün hastaneye geri döneceğinin bildirilmesinin aynı zamanda ”New York’taki görüşmelere katılabilmek için bir an önce tedaviye başlayıp 18 Eylül’e kadar seyahate engel durumun ortadan kaldırılması” olarak da yorumlanıyor. Gül’ün New York’taki BM Genel Kurulu üst düzey toplantısına kesin olarak katılıp katılmayacağı konusunda Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılan henüz kesin bir resmi açıklaması bulunmuyor. Cumhurbaşkanı Gül’ün rahatsızlığının devam etmesi durumunda, Türkiye’yi bu yıl en üst düzeyde, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun temsil etmesi bekleniyor.

Cumhurbaşkanı Gül en son 2010’daki BM Genel Kurul çalışmalarında Türkiye’yi en üst düzeyde temsil ederken, 192 ülkenin devlet veya hükümet başkanlarının Genel Kurul çalışmalarına katıldığı sırada, Türkiye’nin tarihinde ilk defa BM Güvenlik Konseyi’ne dönem başkanlığı yaptığı Eylül ayında bir oturuma başkanlık yapmıştı. Türkiye’yi BM Genel Kurul çalışmalarında en son 2011 yılında, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan temsil ederken, Başbakan Erdoğan’ın Genel Kurul’a hitabında, İsrail tarihinde ilk defa BM kürsüsünden Türkiye’nin sert eleştirilerine maruz kalmıştı. Erdoğan, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’yla birlikte 60 civarında ikili görüşme gerçekleştirmişti.

Üniversitenin Gül açıklaması
Rektör Prof. Dr. Murat Tuncer’in imzasıyla Hacettepe Üniversitesi’den yapılan, Cumhurbaşkanı Gül’ün iki kulağında da iç kulak kaynaklı rahatsızlık nedeniyle Kulak-Burun-Boğaz Hastalıkları Anabilim Dalı’nda tedavi altına alındığı hatırlatılan yazılı açıklamada, şu bilgilere yer verildi:

”Sayın Cumhurbaşkanımız, bugünkü programının ardından ilaç tedavisi ve testlerine devam edilebilmesi için hastanemize geri dönecek ve burada izlenmeye devam edilecektir.

Kulak rahatsızlığının nüksetmemesi için Sayın Cumhurbaşkanımıza bir süre başta uçak seyahati olmak üzere işitme fonksiyonlarına zarar verebilecek aktivitelerden uzak durmaları tavsiye edilmiştir, tedavisi ve izlemi sürecektir.”

, , ,

Leave a Reply

Your email address will not be published.