ABD’nin en büyük şehrinin merkezinde silahlı saldırı: 3 ölü!

NEW YORK (TURKISH JOURNAL)

ABD’nin en büyük şehri New York’un en gözde mekanı Empire State binası önünde meydana gelen silahlı saldırıda, 3 kişi hayatını kaybetti.

New York’un Manhattan bölgesinde 5. Cadde ile 34’üncü sokakağın köşesinde bulunan şehrin en popüler binası Empire State’in önünde, sabah saat 9 sıralarında silahlı saldırganın ateş açması sonucunda 3 kişi ölürken 8 kişi yaralandı. Saldırıyı CSI filminin çekim sahnesine benzettiğini ancak sonradan gerçek bir olay olduğunu anladığını ifade eden bir görgü tanığı, saniyeler geçmeden polisin olaya müdahelede bulunmasının daha fazla can kaybını önlediğini bildirdi.

Olayla ilgili basına bilgi veren New York Belediye Başkanı Michael Bloomberg, saldırıyı gerçekleştirenin 53 yaşındaki Jeffrey Johnson adlı bir Amerikalı olduğunu ve olayın bir terörist saldırı değil, sadece bir trajediden ibaret olduğunu bildirdi. Bloomberg saldırganın önce Emprie State binasının yakınında eski çalışma arkadaşını öldürdüğü kaydederken, olaya müdehale eden polisin saldırganı öldürdüğünü kaydetti. Bloomberg ayrıca olayda yaralanmalar olduğu ancak ilk aşamada yaralanmaların polisin saldırganı etkisiz hale getirmek için açtığı ateş sonucunda mı yoksa, saldırganın ateşi nedeniyle mi meydana geldiğinin henüz kesin olmadığını bildirdi.

New York Polis Departmanı (NYPD) Başkanı Ray Kelly saldırganın bir yıl önce işten çıkarılmadan önce, Hazan İthalat’da kadın aksesuarları tasarımcısı olarak çalıştığını bildirdi.

20 Temmuz günü, Aurora, Colorado’da, James Holmes adlı 24 yaşındaki bir Amerikalı “The Dark Knight Rises” Batman filminin ilk gösterimi sırasında salonda bulunanaları tarayarak 12 kişinin ölümüne ve 58’nin de yaralamasına neden olmasının ardından, 5 Ağustos’ta da Milwaukee yakınlarında bulunan Sih tapınağına, başka bir Amerikalı silahlı saldırganın düzenlediği saldırıda 6 kişi hayatını hayatını kaybetmişti.

ABD’deki en son saldırı olayının gerçekleştiği yer olan New York’taki Empire State binası, Dünya Ticaret Merkezi inşaatının tamamlanmasına kadar 40 yıl boyunca dünyanın en yüksek binasıyı. Manhattan adasının en ortasında bulunan Empire State binası aynı zamanda New York’ta en fazla turistin ziyaret ettiği bina özelliğine de sahip.

, ,

Leave a Reply

Your email address will not be published.