Published On: Thu, Aug 23rd, 2012

ABD’deki ”meşru tecavüz” krizi büyüyor

Share This
Tags

ABD’nin Missouri eyaletinden Cumhuriyetçi senatör adayı Todd Akin’in “meşru tecavüz” ve hamilelikle ilgili sözlerinin ülke genelinde neden olduğu infial tüm hızıyla sürüyor.

Akin’in ABD başkan adayı Mitt Romney dahil partisinin en üst düzey isimlerinin tüm baskılarına rağmen senato yarışından geri çekilmemekte ısrar etmesi, Cumhuriyetçi Parti’yi karıştırdı.

Amerikan kamuoyu günlerdir, halen Temsilciler Meclisi’nde Cumhuriyetçi Parti Missouri milletvekilliği görevini yürüten Akin’in, geçen pazar günü katıldığı yerel bir televizyon programında, “kürtaj karşıtlığının, kadının tecavüze uğradığı durumları da kapsayıp kapsamadığı” sorusuna, doktorlara atıf yaparak, “Meşru tecavüzse, kadının vücudu hamile kalmayı önler” şeklindeki “skandal” yanıtını konuşuyor.

Kendi partisi içinden bile yoğun tepki alan Akin’in bu sözlerinden dolayı özür dilemesi ise, ülke genelindeki tepkileri dindirmeye yetmedi.

ABD başkanlık seçimlerine 2,5 ay kala ve tam da Cumhuriyetçilerin başkan adayı eski Massachussetts Valisi Mitt Romney’nin adaylığının resmileşeceği parti kurultayından bir hafta önce böyle bir krizin patlak vermesi, Cumhuriyetçi Parti’de sinirleri iyice gerdi.

Cumhuriyetçi Parti, seçim kampanyasının en kritik dönemine girilirken, sadece Romney’nin değil, başkanlık seçimleriyle aynı gün yapılacak Kongre seçimlerinde de Cumhuriyetçi adayların kampanyalarının zarar görmemesi için Todd Akin’in sözlerinin bir an önce gündemden düşmesini istiyor.

Nitekim Akin’in sözleri, seçim yarışında Demokratlar’a önemli bir koz sunmuş durumda ve Demokratlar, ardı ardına yaptıkları açıklamalarla, Akin’in kürtaj konusundaki zihniyetinin aslında Cumhuriyetçi Parti’nin genelini yansıttığı ve partinin adeta kadınlara karşı “savaş açtığı” tezini dile getiriyor.

ABD Başkanı Barack Obama da “Tecavüz tecavüzdür. Tecavüzü kategorilere ayırma fikri Amerikan halkına da, bana da mantıklı gelmiyor” diyerek, tepkisini ortaya koymuştu.

(WASHINGTON -AA)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>