Published On: Tue, Aug 21st, 2012

ABD’nin en son Suriye çıkışı: Başkan Obama kırmızı çizgiyi açıkladı

Share This
Tags

ABD Başkanı Obama, Suriye’ye olası askeri müdahale konusunda hesaplarını ve denklemini değiştirecek kırmızı çizgiyi açıkladı.

ABD Başkanı Barack Obama, ABD’nin Suriye’ye olası askeri müdahale konusundaki düşüncesinin, bu ülkede kimyasal ya da biyolojik silahların kullanılması halinde değişebileceği uyarısında bulundu.

Beyaz Saray’da gazetecilerin sorularını yanıtlayan Obama, bir gazetecinin, Suriye’de kimyasal silahların emniyet altına alınması için ABD ordusunun devreye sokulması ihtimaline ilişkin bir soru üzerine, ”Bu aşamada askeri müdahale talimatı vermedim ancak kimyasal ve biyolojik silahlar hususunda dile getirdiğiniz nokta çok önemli. Bu sadece Suriye’yi ilgilendiren bir konu değil, İsrail dahil olmak üzere bölgedeki yakın müttefiklerimizi ve bizi de ilgilendiriyor. Kimyasal ya da biyolojik silahların yanlış kişilerin eline düştüğü bir durumla karşı karşıya kalamayız” dedi.

Esed rejimine ve aynı zamanda ”sahadaki diğer oyunculara”, kimyasal silahların ortada dolaştığını ya da kullanıldığını görmenin ABD için bir ”kırmızı çizgi” olduğunu net olarak vurguladıklarını belirten Obama, ”Böylesi bir durum hesaplarımı ve denklemimi değiştirir” ifadesini kullandı.

(WASHINGTON-AA)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>