New York Lincoln Center’dan Selda Bağcan geçti

(TURKISH JOURNAL)

Türkiye’nin demokrasi ve hukuk açısından en sorunlu dönemlerinden kalma manalı Türküleriyle yılların eskitemediği güzide sesi Selda Bağcan, ABD’nin New York şehrinde bir konser verdi.

İstanbulive etkinliği olarak Serdar İlhan ve Mehmet Dede’nin özel bir girişimiyle ve Turizm ve Kültür Bakanlığı’nın desteğiyle düzenlenen konser, bu yıl ilk defa performans sanatları alanında New York’un gözde merkezi Lincoln Center’da gerçekleştirildi.

Aynı organizasyonun gerçekleştirdiği etkinlik, geçen yıl Central Park’ta düzenlenen Zülfü Livaneli konseri gibi yağmurun azizliğine uğrarken, sevenlerinin bu başarılı organizasyonda Bağcan’ı yanlız bırakmadığı görüldü. Bir dönemin yasaklı şarkıcısı Bağcan’ı izlemeye gelenlerin sayısının önceki yıllara göre daha az olmasına rağmen, daha fazla Amerikalı’nın konserde bulunması renkli sahnelerin yaşanmasına neden oldu.

Bağcan’ın Mustafa Kemal Atatürk için bestelenen ‘Sarışın, Mavi Gözlüm’ şarkısını söylediği sırada eline büyük bir Türk Bayrağı alması, konsere ayrı bir renk katarken, izleyicilerden büyük alkış toplandı.

Bağcan’ın seslendirdiği parçalar arasında; Kızıldere, Adaletin bu mu dünya, Denizlerin dalgasıyım, Uğurlar olsun, Aldırma gönül, Mendilimde gül oya gibi bilinen eseler yer aldı.

Konserle ilgili duygularını açıklayarak, bazı izleyicilerin şarkılarında ve kendi bestelerinde kendisine eşlik etmesinden dolayı mutlu olduğunu dile getiren Bağcan, bazı şarkılarının artık Türkiye’nin eskide kalan dönemlerdeki durumlarını yansıttığını vurguladı.

Bağcan’ın konserinden önce ise, ”The Secret Trio” grubu, kalabalığa Ortadoğu ve Balkanlardan esintiler sunarken, klarnetçi Hüsnü Şenlendirici de, ABD’de yaşayan başarılı müzisyen İlhan Erşahin’in son projesi ”Wonderland”ını seslendirdi.

, , ,

Leave a Reply

Your email address will not be published.