Türk Yardımseverlik Vakfı, Van’lı kızları New York’ta ağırladı

NEW YORK- Türk Hayırseverlik Vakfı (Turkish Philantrophy Funds-TPF), Bootstrap Project ve Hisar Anadolu Destek Dernegi’nın (HADD) birlikte organize ettiği bir etkinlikde Van’dan gelen kızları ağırladı.

Türk ve Amerikan halklarının ihtiyaçlarının biraraya gelmesini sağlama amacıyla TPF’nin etkiliğe organize edentkinlik sırasında Van’da kilim atelyolerinin kurucusu Enver Özkahraman, Hisar Anadolu Destek Derneği kurucu başkanı Servet Harunoglu, atelyolerde çalışan ve eğitim gören Seden Elter ve Fatma Belli, Elmira Bayraslı’nın moderatörlüğünü yaptığı panelde bölgede ki sorunlardan ve atelyolerin kızların hayatlarında yaptığı değişiklikleri anlatıldı. Seden ve Fatma, Cemil İpekçi’nin tasarladığı ve yaptığı yöresel elbiselerini gTaliydiler. Etkinlik sırasında sergilenen 10 parça kilim Bootstrap Project tarafından satıldı.

Bir başka yardım ve destek üretmek üzere kurulmuş bir dernek olan HADD’nin da destek verdiği etkinlik, Van’da kurulmuş olan kilim atölyelerinde yörenin geleneksel dokuma tekniklerini koruyarak kilim üretmek ve bu sayede aileleri ile köyden kente göç etmek zorunda bırakılmış genç kızlara el ve iş becerisi kazandırarak ekonomik ve sosyal gelişmelerine katkı sağlayacak bir platform oluşturdu.

, , ,

Leave a Reply

Your email address will not be published.