Published On: Sat, Jun 23rd, 2012

Odağında Suriye’nin olduğu uluslararası toplantılara katılan Erdoğan: Türkiye’den beklentiler çok fazla

Share This
Tags

G-20 zirvesinde yapıtğı ikili görüşmeler hakkında bilgiler veren Başbakan Erdoğan, ana konunun Suriye olduğunu söyledi.

Toplantılara geniş bir heyetle katıldıklarını belirten Erdoğan, bir çok ülke ve uluslararası kuruluşlardan yetkililerle verimli görüşmeler yaptıklarını aktardı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Brezilya ve Meksika’daki temaslarında diğer ülkelerin liderleriyle yaptığı görüşmelerle ilgili, ”Görüşmelerin odağında daha çok Suriye ve Ortadoğu’daki gelişmeler yer aldı. Bunları değerlendirme fırsatı bulduk” dedi.

Erdoğan, Brezilya dönüşünde Esenboğa Havalimanı’nda düzenlediği basın toplantısında, Meksika ve Brezilya’daki programı ve temasları hakkında bilgi verdi.

Toplantılara geniş bir heyetle katıldıklarını belirten Erdoğan, bir çok ülke ve uluslararası kuruluşlardan yetkililerle verimli görüşmeler yaptıklarını aktardı.

B-20 iş zirvesi toplantısında dünyanın en güçlü kuruluşlarının, iş dünyasının temsilcileriyle bir araya geldiklerini ve iş dünyasının önemli sorunlarını görüştüklerini belirten Erdoğan, ”Uluslararası ekonomik işbirliği alanında başlıca platform haline gelen G-20 çerçevesindeki çalışmaların bugüne kadar olumlu sonuçlar verdiğine inanıyoruz. G-8’in yerine G-20’nin ikame edilmesinin önemi de böylece ortaya çıkmış oluyor. Çalışmalar sayesinde küresel ekonomik ve mali krizin menfi etkilerinin azaltılması, dolayısıyla daha büyük felaketlerin önlenmesi de mümkün oluyor” dedi.
Erdoğan, şöyle devam etti:

”Los Cabos zirvesinde Cannes zirvesinden bu yana küresel ekonomik ve mali krizle mücadelede kaydedilen ilerlemeyi gözden geçirme imkanı bulduk. Hatta Toronto’dan bu yana olan süreci değerlendirme şansımız oldu. Ayrıca güçlü, sürdürülebilir ve dengeli küresel büyümenin gerçekleştirilebilmesi için önümüzdeki dönem çalışmaların planlaması yapıldı.
Bildiğiniz gibi önümüzde Moskova zirvesi var, ardından Avustralya zirvesi var, ardından Türkiye zirvesi var. Bunların şu anda artık gündeme gelmek suretiyle ‘neler olabilir, neler gelecek zirvelerde görüşülebilir’ bunların da zirvede değerlendirmesi yapıldı. Bunların eylem planı da hazırlandı.

Finansal sistemin güçlendirilmesine ve parasal sistemin reformuna yönelik çalışmalara devam edilecek. Ekonomik ve mali sistemle çok sıkı bağları olan kalkınma konusu G-20’nin önemli bir gündem maddesi olmaya devam ediyor. Hepsi dertli, hepsi tabii bu noktada sıkıntılı. Tabii, tek burada rahatlatan bir süreç diyeceğim, o da Yunanistan seçimi ve seçim neticesinde hükümetin kurulması olayı özellikle AB üyesi ülkeleri rahatlatmış durumda. Avro ile ilgili farklı belki tartışmalar gündeme gelecekti ama hükümetin kurulmuş olması burada daha rahat karar vermeyi ve bu belki bir umudun ertelenmesi de olarak değerlendirilebilir veyahut da bu ertelemeyle birlikte Yunanistan’da yeni bir dönem olur mu olmaz mı- Onu bilemem, onu bu yeni hükümet performansıyla ortaya koyacaktır.”

Erdoğan, küresel çapta topyekun kalkınmaya temel teşkil etmek üzere gıda güvenliği, istihdam, yeşil büyüme ve ticarete yönelik çalışmaların da sürdürüleceğini belirtti.

Küresel ekonominin son birkaç yıldan bu yana çok çetin, çeşitli sınamalardan geçtiğin ifade eden Erdoğan, ”Böyle bir dönemde Los Cabos zirvesinde sergilenen olumlu tavrın, ekonomik ve finansal sistemde istikrara ve büyümeye önemli katkılar sağlayacağına doğrusu inanıyorum” dedi.

Erdoğan, ”Şu hususu özellikle vurgulamak isterim: Bizler gelişmiş ve gelişmekte olan ekonomiler olarak aynı sistemin parçalarıyız. Bildiğiniz gibi Türkiye 2015 yılındaki zirvenin dönem başkanlığını üstleneceği için bu bağlamda Türkiye olarak küresel ekonomik istikrarın sağlanması yönündeki çabalara güçlü desteğimizi devam ettireceğiz” diye konuştu.

-”Görüşmelerin odağında Suriye ve Ortadoğu’daki gelişmeler yer aldı”-

Meksika’daki zirvede Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ABD Başkanı Barack Obama, Almanya Başbakanı Angela Merkel’in de aralarında bulunduğu liderlerle ikili temaslarda bulunduğunu belirten Erdoğan, ”Görüşmelerin odağında daha çok Suriye ve Ortadoğu’daki gelişmeler yer aldı. Bunları değerlendirme fırsatı bulduk” dedi.

Brezilya’daki Rio+20 zirvesinin, sürdürülebilir kalkınma alanında kaydedilen gelişmelerin, elde edilen sonuçların ve henüz karşılanmayan taahhütlerin ele alınması, gelecek yıllar için yeni hedefler belirlenmesi bakımından önemli bir adım oluşturduğunu dile getiren Erdoğan, zirvenin BM’nin tüm üyelerinin, devlet, hükümet başkanları ve bakanlarının katıldığı bir toplantı olduğunu belirtti.

Erdoğan, ”Dünya liderleri olarak onayladığımız sonuç belgesini ciddi bir gelişme olarak görüyorum. Özellikle sürdürülebilir kalkınma hedefleri belirlenmesi üzerinde uzlaşmamız, Rio+20 konferansının en önemli getirisi olmuştur” dedi.

Bundan önceki toplantının 1992 yılında yapıldığını aradan 20 yıl geçtiğini, Rio+20 isminin de buradan geldiğini anlatan Erdoğan, ”Konferansın sonuç belgesinin müzakerelerinde Türkiye olarak ileriye dönük bir bakış açısıyla yenilikleri destekledik. İnsani kalkınmayı, eşitlikçilik ilkesini, sosyal güvenliği, kadının statüsünün güçlendirilmesini, başta kız çocuklarının eğitimi olmak üzere her seviyede eğitim hizmetlerinin geliştirilmesini öne çıkardık. Sürdürülebilir kentleşmeyi, herkese sağlık, su, enerji ve ulaştırma alanlarında yeterli hizmetler sağlanmasını teşvik ettik. Bunları yaparken çevrenin korunmasını, doğal kaynakların etkin kullanımını savunduk” diye konuştu.

– ”İlkelere sahip çıkılmasının her düzeyde takipçisi olacağız” –

Türkiye olarak konferansa geniş bir heyetle aktif katılım sağladıklarını belirten Erdoğan, bakanların heyetleriyle çalışmalara katıldığını söyledi.

İnsani kalkınma, en az gelişmiş ülkeler konulu yüksek düzeyli iki yan etkinlikte konuşma yaptığını anımsatan Erdoğan, şöyle konuştu:

”Bildiğiniz gibi İstanbul’da 2010’de En Az Gelişmiş Ülkeler Zirvesi’ni yaptık. Tüm konuşmacıların İstanbul Zirvesi’ne sürekli olarak atıfta bulunması da İstanbul Zirvesi’nin bu sürece çok çok olumlu bir temel oluşturduğunu, olumlu bir temel teşkil ettiğini ortaya koyuyor. Türkiye olarak bizim de 2020’ye kadar yapacağımız en az gelişmiş ülkelere yönelik yaptırımlarımızın, tabii bunları olumlu istikamette söylüyorum, orada bir hedef olarak ortaya koymamız diğer ülkeleri de teşvik etmiştir diye düşünüyorum. 21. yüzyıla yönelik adil ve paylaşımcı bir kalkınma vizyonunun uluslararası toplum tarafından benimsenmesi yolunda önemli bir adım atıldığına da inanıyorum. Türkiye olarak Rio’da altına imza attığımız ilkelere sahip çıkılmasının her düzeyde takipçisi olacağız.”

– ”Türkiye’den beklentiler çok çok fazla” –

Brezilya Cumhurbaşkanı Dilma Rusef ile çalışma kahvaltısında bir araya geldiklerini hatırlatan Erdoğan, ”Burada gerek Brezilya-Türkiye ilişkileri, gerek Rio+20 ile ilgili görüşmeler, gerek Suriye’ye yönelik konular, bunları kendileriyle görüşme imkanımız oldu. Bakanlarımız ‘Brezilya-Türkiye arasında neler yapabiliriz’ onları görüşmek üzere bazı adımlar attılar ve muhataplarıyla görüşmeler yapıldı. Gerek Petrobras ile bazı görüşmeler petrol konusunda… Bunun yanında toplu konutla ilgili olarak bazı görüşmeleri Çevre ve Şehircilik Bakanımız yaptı ve bizim toplu konuttaki durumumuzu inceledikleri için onlara cazip gelen yanlar oldu ve bu konuda müşterek bir çalışma içine girebileceğimizi söylediler” diye konuştu.

Farklı ülkelerin liderleriyle de temaslarda bulunduğunu belirten Erdoğan, ”Görüşmeler, Türkiye’nin bu ülkeler nezdindeki durumunu görme bakımından önem arz ediyordu ama toplumsal uzlaşma, toplumsal barış noktasında gerçekten Türkiye’den beklentiler çok çok fazla. Bu noktada bizler de üzerimize düşeni her an yapmaya devam edeceğiz. Kararlılığımız bu noktada aynen devam edecektir” dedi.

(AA)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>