Published On: Fri, Jun 8th, 2012

Türkiye-ABD ‘Stratejik Ortaklığı’nda önemli gelişme: Türk ihracatçılara Michigan kapıları açıldı

Share This
Tags

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), sanayi üniversite işbirliğinin artırılmasına katkı sağlamak için ABD’nin Michigan Üniversitesi ile işbirliği protokolü imzaladı.

TİM’den yapılan açıklamaya göre, Türkiye-Michigan Üniversite-Sanayi İşbirliği ve Ar-Ge Forumu’nda imzalanan işbirliği mutabakat zaptı ile ihracatçılara uluslararası akademik bilgi ve birikimin kapıları açıldı. İşbirliği çerçevesinde ihracatçılar üniversitede eğitimin yanı sıra Ar-Ge, inovasyon ve tasarım alanlarında da işbirlikleri yapılabilecek.

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB), Taşıt Araçları ve Yan Sanayicileri Derneği (TAYSAD), İstanbul Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçı Birlikleri, İstanbul Maden ve Metaller İhracatçı Birlikleri ile Türk Amerikan İşadamları Derneği’nin protokol imzaladığı Michigan Üniversitesi ile bundan böyle eğitim, Ar-Ge, inovasyon gibi alanlarda işbirlikleri gerçekleştirebilecek.

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, Michigan Üniversitesi ile imzalanan protokol ile ABD’nin en seçkin üniversite temsilcileri ve endüstri liderleriyle önemli bir işbirliğine imza atkılarını vurgulayarak, 21. Yüzyılda bilgi toplumunda sanayi ve eğitimin iç içe olduğuna dikkati çekti.

Büyükekşi, ”Türkiye-ABD iki büyük stratejik ortak. Ancak ticaret ve yatırımda ilişkilerimizi daha da geliştirme ihtiyacımız var. Böyle işbirlikleri bunun gerçekleşmesini sağlayacaktır” görüşünü dile getirdi.

OİB Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Sabuncu da, ”Michigan otomotiv endüstrisinde dünyanın kalbi. Buradaki akademik bilgi birikime, deneyime bu işbirliğiyle ulaşabileceğiz. Özellikle Ar-Ge tasarım alanında endüstrimize katkı sağlayacağımızı düşünüyorum” değerlendirmesinde bulundu.

TAYSAD Başkanı Dr. Mehmet Dudaroğlu ise üniversite sanayi işbirliğinde önemli bir imza attıklarını hatırlatarak, ”Bu anlaşmayla üyelerimize eğitim alanında uluslararası kapıları da açmış bulunuyoruz. Tüm taraflar için kazançlı bir işbirliği” ifadesini kullandı.

(AA)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>