BM Genel Kurulu’nda konuşan Annan, ilk defa Esad’ı suçladı

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER

BM ve Arap Birliği’nin Suriye Özel Temsilcisi eski BM Genel Sekreteri Kofi Annan 6 maddelik planının Suriye yönetimi tarafından kabul edilmesine ve BM gözlemcilerinin Suriye’ye gönderilmesine rağmen, plan uygulanmadığını söyleyerek ilk defa Suriye yönetimini suçladı. Annan; ”Şiddet artıyor, kriz tırmanıyor. Suriye giderek daha fazla kutuplaşıyor ve daha radikal hale geliyor” dedi.

BM ve Arap Birliği’nin Suriye Özel Temsilcisi Kofi Annan, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu’ndaki ‘Suriye’ toplantısında bir konuşma yaptı.

Suriye’ye yaptığı ziyaret hakkında bilgi veren Annan 193 üye ülkenin diplomatlarına hitaben yaptığı konuşmada şunları söyledi;

”9 gün önce Şam’da Esad ile görüştüm. Kendisine planın uygulanmadığını belirterek, taahhütlerini yerine getirerek askeri duruşundan vazgeçmesi ve gözle görünür adımlar atması konusunda çağrıda bulundum. Ayrıca ona yolunu değiştirecek stratejik bir karar alması konusunda çağrıda bulundum. Arabuluculuk çabalarım çerçevesinde Suriye yönetiminin işbirliği yapmasını istedim. Esad de temel engelin militanların hareketleri olduğunu söyledi. Bütün taraflar şiddete son vermelidir, ama öncelik ve sorumluluk hükümete aittir. O zamandan beri şehirlerin bombalanması yoğunlaştı.”

Konuşmasında, Suriye’nin eleceğiyle ilgili umutsuz bir tablo çizen Annan şöyle devam etti: ”Esad’in meclise hitaben yaptığı konuşmasında, istikametini değiştirdiğine yönelik bir belirti yok. 6 maddelik planın kabul edilmesine ve BM gözlemcilerinin Suriye’ye gönderilmesine rağmen, plan uygulanmıyor. Şiddet artıyor, kriz tırmanıyor. Suriye giderek daha fazla kutuplaşıyor ve daha radikal hale geliyor. Suriye’nin komşuları da bu krizin yayılmasından giderek daha fazla endişe duyuyorlar” diye konuştu.

Annan Güvenlik Konseyi toplantısının ardından, BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon’la ve Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil El Arabi ile birlikte gazetecilere yaptığı açıklamada ise, Suriye konusunda daha cesur hareket etmeye ihtiyaç olduğunu dile getirerek, ”tek sesli, daha net ve yanlış anlaşılmayacak mesaj vermek zorundayız” dedi.

, , , ,

Leave a Reply

Your email address will not be published.