Published On: Mon, May 21st, 2012

Obama’dan, teröre karşı destek isteyen Gül’e: ”Önümüzde Kongre var, bu konuda bize yardımcı olun”

CHICAGO (TURKISH JOURNAL)

ABD Başkanı Barack Obama, kendisinden terörle mücadelede Türkiye’nin talebi olan insansız hava aracı satışı konusunda Cumhurbaşkanı Abullah Gül’e verdiği cevapta; ”Önümüzde Kongre var, bu konuda bize yardımcı olun” ifadesini kullandı.

Chicago’da düzenlenen NATO zirvesinde Türkiye’yi temsil eden Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ABD Başkanı Barack Obama ile ikili bir görüşme yaptı.

İki liderin görüşmesine, topraklarına olası tehlikelere karşı NATO füze rampası yerleştirilmesine izin veren Türkiye’nin her an yaşadığı 10 binlerce insanını kaybetmesine neden olan terörle mücadele konusunda ABD’den destek talebi, damgasını vurdu. Daha önce Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Obama arasında gerçekleştirilen ikili görüşmede de ABD’den benzer taleplerde bulunulmuştu.

Liderlerin görüşmesi, zirveye ev sahipliği yapan McCormick Kongre Merkezi’ndeki ABD’ye ayrılan görüşme odasında basına kapalı olarak gerçekleştirildi.

Basın mensuplarının kısa süreli görüntü almasına izin verilen iki liderin görüşmesi 30 dakika sürerken,
Türk tarafından görüşmeye Dışişleri Bakanı Ahmed Davutoğlu, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu ve Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Namık Tan da katıldı. Amerikan heyetinde ise Obama’ya, Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Ulusal Güvenlik Başdanışmanı Tom Donilon, Beyaz Saray Genel Sekreteri Jack Lew ve Ulusal Güvenlik Konseyi yetkilisi Elizabeth Sherwood-Randall eşlik etti.

Görüşmede ev sahibi olarak ilk sözü alan ve Türkiye’nin taleplerini dinleyen Obama, Türkiye’nin NATO zirvesindeki oturumlar boyunca çok yapıcı rol oynadığını belirterek, ABD’nin değerli bir müttefiki olarak Türkiye’nin yapıcı katkısına teşekkür etti.

Türkiye’nin terörle mücadelede ABD’den beklentilerini gündeme getirdiği görüşmede, Cumhurbaşkanı Gül, Obama’ya, özellikle Türkiye’ye silahlı insansız hava araçları (İHA) satışının kolaylaştırılmasını istedi ve satış konusunda hala bir netice alınamadığını bildirdi.

Cumhurbaşkanı Gül daha sonra, Obama’nın Başkanlığı sırasında, Türk-Amerikan ilişkilerinin iyi bir noktaya geldiğini ancak Türkiye’nin aleyhine olan ve arzu edilen seviyenin çok altında bulunan iki ülke ticari ilişkilerinin geliştirilmesi talebini dile getirdi.

Görüşmede, Türkiye’ye silahlı ‘İHA’ satışının kolaylaştırılması ve ticari ilişkilerin daha yukarı noktalara çıkarılması talebinin dışında, Suriye, Ermeni meselesi ve Kıbrıs başlıkları da ele aldı. Obama’nın Türkiye’ye İsrail’le ilişkileri düzeltin talebinde bulunuduğu görüşmede, Gül’ün de, ”İsrailliler ne yapmaları gerektiğini biliyorlar” ifadesiyle Türkiye’nin ”özür ve tazminat” taleplerini hatırlattığı kaydedildi.

Obama: Önümüzde Kongre var, bu konuda birlikte çalışmamız lazım

Türkiye’nin taleplerini dinledikten sonra tekrar söz alan Obama, “Türk-Amerikan ilişkilerini gerçekten de çok iyi bir yere getirdikleri hususunda Gül’e katıldığını” bildirdi.

Obama daha sonra, “İhtiyaçlarınızın farkındayız, anlıyoruz. Tüm bunlar bizim de gündemimizde var” diyerek, Türk ve Amerikan ekiplerinin birlikte çalışmaya devam edeceğini kaydetti. Obama, Türkiye’nin NATO üyeliğini hatırlatarak, “Müttefiklerimizin her zaman iyi imkanlara sahip olmalarını isteriz” diye konuştu.

Obama, terörle mücadele konusundaki insansız hava araçları satışı konusuna da değinerek, ”Önümüzde Kongre var, bu bizim tek başımıza yapabileceğimiz bir iş değil. Dolayısıyla burada biraz çalışmamız gerek, onu da yapıyoruz” ifadesini kullandı. Kongre nezdindeki birtakım hususlarda farkındalık yaratmak için birlikte çalışmanın gereğine değinen Obama, “Sizin de bize yardımcı olmanız lazım” diye konuştu.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>