Published On: Sun, May 20th, 2012

25. NATO Zirvesi Chicago’da başladı; Gül, Merkel, Hollande ve Ban Ki-moon’la görüştü

Share This
Tags

CHICAGO (TURKISH JOURNAL)

NATO ittifakın kuruluşundan bu yana ABD’de bugüne kadarki 3’üncüsü ve Başkent Washington dışındaki ilki olan 25. NATO Zirvesi, Chicago’da başladı. NATO’nun en geniş katılımlı zirvesi özelliğindeki toplantılar, 1999 yılından sonra ilk kez bu yıl tekrar ABD’nin evsahipliğinde gerçekleşiyor.

Diğer bir özelliği de, NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen’in göreve gelmesinden bu yana
Devlet ve Hükümet Başkanları formatında NATO’nun ilk toplantısı olan zirvede, Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’le temsil ediliyor. Ana gündemini Afganistan’daki NATO Gücü’nün oluşturduğu zirvenin resmi gündemde yer almayan Suriye’deki gelişmeler ve İran’ın nükleer faaliyetlerinin de gayrı resmi olarak ele alınması bekleniyor.

Zirvenin belli başlı konu başlıklarını, Afganistan, Savunma ve Cayrdırıcılık, Ortaklıkların Geliştirilmesi, AB-NATO İşbirliği ve NATO ittifakının ”Akıllı Savunma” sistemine geçişi oluşturuyor.

Öte yandan zirve için Cumhurbaşkanı Gül’le birlikte Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz da Chicago’ya geldi. Gül ve beraberindeki heyet, dün gece, resmi kutlamaların kaldırıldığı 19 Mayıs için düzenlenen Chicago’daki resepsiyona katıldı.

Bugünkü zirve, devlet başkanı ve ülke liderlerinin katıldığı çalışma yemeğiyle sona erdi. Dışişleri bakanları ve savunma bakanları da ayrı ayrı benzer çalışma yemeğinde bir araya geldiler.

Zirveye 60 ülke lideri katılırken, Pakistan Devlet Başkanı Asıf Ali Zerdari de, son dakika davetlisi olarak Chicago’ya geldi. Zirve’de Pakistan’dan beklenilen NATO gücüne lojistik destek sağlamasına karşın, Pakistan tarafında ise, insansız hava araçlarıyla Pakistan içinde gerçekleştirilen NATO operasyonları nedeniyle özür beklentisi hakim. Görüşmelerin ardından edinilen bilgiye göre, son bir yıldır kritik günler geçiren ABD-Pakistan ittifakındaki denge konusunda, Zedari’nin ülkesine eli boş döneceği ifade ediliyor.

Gül, Merkel ve Hollande’yle ayrı ayrı ikili görüştü

Cumhurbaşkanı Gül, Fransa’nın yeni Cumhurbaşkanı François Hollande’yla ikili bir görüşme yaptı. Görüşmede, Cumhurbaşkanı olarak seçilmesinden dolayı Hollande’yi kutlayan Gül, “Biz Türkiye ile Fransa arasındaki köklü ilişkilerinde yeni bir sayfa açmak istiyoruz” dedi. Hollande da, iki ülkenin bakanlarının daha sıklıkla görüşemesi gerektiği açıklamasında bulunarak, Türkiye’nin bölgesinde siyasi bir örnek teşkil ettiğini söyledi. Hollande aynı zamanda, Sarkozy’nin tam tersi bir şekilde, ”iç politikada Türkiye’yi bir araç olarak kullanmama” sözünü verdi.

Cumhurbaşkanı Abdullah ayrıca Almanya Başbakanı Angela Merkel’in daveti üzerine öğle yemeğinde, Merkel ile bir araya geldi.

Alman Başbakan Merkel görüşmede, Türkiye’nin ekonomik performansını överek, Avrupa’nın ekonomik krizi ve Suriye konusunda Cumhurbaşkanı Gül’le görüşlerini paylaştı.

BM’nin Türkiye’den, 2014’ten sonraki Afganistan için yardım talebi

NATO Zirvesi nedeniyle Chicago’da bulunan Cumhurbaşkanı Gül, BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon’la ikili bir görüşmede bir araya geldi.

İki liderin görüşmesinde genel olarak Suriye, Kıbrıs, Afganistan ve Somali gündeme gelirken, Genel Sekreter Ban, Türkiye’nin Suriye’de gösterdiği cömert destekten dolayı Cumhurbaşkanı Gül’e teşekkür etti ve bu konudaki memnuniyetini dile getirdi. Bölgedeki gelişmeler hakkında Cumhurbaşkanı Gül’e bilgi veren Ban, bölgede bulunan Ortak Özel Temsilcinin iki taraftan da şiddete son vermesi ve 6 maddelik Annan planına uymalarını istediğini dile getirdi.

BM Genel Sekreteri Ban’ın Cumhurbaşkanı Gül’den, Afganistan’da 2014 yılında İSAF Gücü’nün çekilmesinden sonra Türkiye’nin desteğine devam etmesi talebinde bulunduğu görüşmede ayrıca

Kırbıs konusu da ele alındı. Genel Sekreter Ban, son aylardaki müzakerelerde ilerleme sağlanamamasından dolayı duyduğu memnuniyetsizliği dile getirdi.

İzmir’deki Nato Üssü ana karargahlardan biri olacak

İzmir NATO Üssü’nün, NATO’nun kara komutanlığı olmasında mutabakata varıldığı zirvedeki karar göre İzmir ek hava unsurlarına da evsahipliği yapacak ve halen 150 civarındaki personel sayısının 400’ü aşmışması bekleniyor.

Türkiye, Karabağ için bastırıyor
Barış İçin Ortaklık (PFP) üyelerinin de yer aldığı zirvede, Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki Yukarı Kadabağ sorunu konusunda, Türkiye, “çözülmemiş sorunlar” diye tanımlanan Yukarı Karabağ sorununu Chicago Zirvesi’nin sonuç bildirgesinde kayda geçirmek amacında.

Zirvedeki ilk ikili görüşmelerinden birini Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev’le gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Gül’ün, Türkiye’nin Karabağ konusunda Azerbaycan’a desteğinin sonuna kadar devam edeceğini teyit etmişti.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>