Erdoğan’ın ‘Sıfır sorun’ açıklaması: ‘Sıfır sorun; boyun eğmek, görmezden gelmek değildir’

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti hükümetinin uyguladığı ”sıfır sorun” politikasının muhalefet tarafından yanlış anlaşıldığını belirterek, ”Sıfır sorun, boyun eğmek değildir. Sıfır sorun görmezden gelmek değildir. Sıfır sorun, haksızlık karşısında susmak, mazluma, mağdura, haksızlığa uğrayanlara karşı sessiz ve tepkisiz kalmak demek değildir” dedi.

Erdoğan, partisinin TBMM grup toplantısında gündemdeki konulara değindi.

Başbakan Erdoğan, konuşmasının başında, trafik kazası sonucu hayatını kaybeden 22 ve 23. dönem AK Parti Trabzon Milletvekili Mustafa Cumhur’a başsağlığı dilerken, kazada yaralananlara Allah’tan acil şifa dileğinde bulundu. Erdoğan ayrıca, Şanlıurfa Milletvekili Kasım Gürpınar’ın babası Eyüp Caner Gürpınar’ın da vefat ettiğini hatırlatarak, Gürpınar ailesine Allah’tan sabır temenni etti.

Geçtiğimiz hafta önemli açılış törenlerine ve programlara katıldıklarını belirten Erdoğan, Ankara ve İstanbul’da çok sayıda misafiri ağırladıklarını anlattı. Almanya’dan, Ürdün’den, Kosova’dan, Irak’tan önemli konukları olduğunu dile getiren Erdoğan, ikili ve bölgesel meseleleri ele alma fırsatı bulduklarını kaydetti. Slovenya ve İtalya’ya yaptığı resmi ziyaretleri hakkında da bilgi veren Erdoğan, İstanbul’da Yatırım Danışma Konseyi toplantısına katıldığını ve uluslararası yatırımların daha fazla çekilmesi amacıyla, dünyanın en önemli firmalarından 17’sinin İstanbul’a geldiğini söyledi.

Türkiye’de 1954 yılından itibaren küresel yatırım çekebilmek için çalışmalar yapıldığını anımsatan Erdoğan, ”Ancak bizim dönemimize kadar bazı istisnalar dışında Türkiye’ye gelen uluslararası doğrudan yatırım miktarı 1 milyar doları aşamadı. Biz 2007 yılında 22 milyar dolar ile tarihi bir seviye yakaladık, bu söylediğim yıllıktır. 2008 ve sonrasında ekonomik kriz nedeniyle uluslararası yatırımlarda belli miktarda azalma oldu ama TÜrkiye 2008 yılında 18.5 milyar dolar, 2009 yılında 8.4 milyar dolar, 2010 yılında 9 milyar dolar yatırım çekti. Geçtiğimiz yıl ise yeniden bir toparlanma ve 2011 yılında Türkiye’ye 16 milyar dolar tutarında uluslararası yatırım yapıldı” diye konuştu.

Uluslararası kuruluşların yatırımlar konusunda tahmininin yüzde 18,5’lik bir artış olduğuna dikkati çeken Erdoğan, yüzde 76 oranında bir artış kaydedildiğini söyledi. Erdoğan, ”İstanbul’u bir yandan uluslararası finans merkezi haline getirirken, bir yandan da uluslararası bir yönetim merkezine dönüştürüyoruz. Şu anda hedefimiz bu, çalışmalar başladı” dedi. Bazı büyük firmaların bölge operasyonlarını İstanbul üzerinden yaptığını belirten Erdoğan, IMF’ye olan borcun da AK Parti Hükümeti döneminde 23,5 milyar dolardan 2,3 milyar dolara düşürüldüğünü anlattı. Erdoğan, ”Borcu tamamen ödeyeceğiz ve inşallah kapatacağız” diye konuştu.

Erdoğan, yurtdışında yaşayan vatandaşların bulundukları ülkelerde oy kullanabilmeleri için gerekli çalışmayı yaptıklarını ve yasal değişikliğin gerçekleştiğini söyledi. Erdoğan ayrıca yurtdışındaki vatandaşların haklarını kaybetmemesi için ”Mavi Kart” uygulamasına başladıklarını belirterek, söz konusu uygulama ile ilgili bilgi verdi.

-”Sıfır sorun politikamız ilkeli bir şekilde ilerliyor”-

Erdoğan, dış politikada ”sıfır sorun” politikasının bazı muhalefet partileri tarafından yanlış anlaşıldığına dikkati çekerek, şunları söyledi:

”Biz sıfır sorun dedik ve sıfır sorun politikamız son derece tutarlı ve ilkeli bir şekilde ilerliyor. Sıfır sorun politikasını yanlış anlayanlar elbette bugün meseleyi farklı noktalara çekiyor ve ucuz polemiklere malzeme yapıyorlar. Onlar zaten Gazi Mustafa Kemal’in ‘yurtta sulh cihanda sulh’ sözünü de yanlış anladılar. Dış politikada, on yıllar boyunca sıfır ilişki, sıfır icraat, sıfır politika ortaya koydular. Tepkisiz, etkisiz, tavırsız kalmayı bir siyaset zannettiler. Pasif kalmayı sulhten yana olmakla karıştırdılar. Sıfır sorun, boyun eğmek değildir. Sıfır sorun görmezden gelmek değildir. Sıfır sorun, haksızlık karşısında susmak, mazluma, mağdura, haksızlığa uğrayanlara karşı sessiz ve tepkisiz kalmak demek değildir. Biz dünya üzerindeki her ülkeyle istisnasız, önkabulsüz, önyargısız iletişim ve işbirliği kurmak, bölgesel, küresel barış için birlikte mücadele etmek isteriz. Bunu sağlamak için de elimizden ne geliyorsa samimi şekilde yaparız. Ama biz zulmü görmezden asla gelmeyiz.”

Dış politikada hem aktif hem ”sıfır sorun” politikasının birlikte yürüdüğünü belirten Erdoğan, ”Biz haksızlığı, biz korsanlığı, biz kendi halkına silah doğrultan zalimleri görmezden gelmeyiz, gelemeyiz. Biz iyi günde dost ve kardeş bildiğimiz halkların kötü günde de dostu ve kardeşiyiz. Biz krizi görünce sıvışan, sırtını dönen, fırtınanın dinmesi için fırsat kollayanlardan, duyarsız kalanlardan da değiliz. Bunlar sıfır sorunu yanlış anladılar. Bunlar sıfır sorunu, tıpkı kendilerinin yıllar boyunca yaptığı gibi, ‘adam sendecilik’, fırsatçılık olarak anladılar. Daha da ileri, her koyun kendi bacağından asılır olarak anladılar. Her koyun kendi bacağından asılır ama çok kısa süre sonra da kokusundan geçemezsiniz, hepiniz kaçar gidersiniz” diye konuştu.

(TBMM -AA)

, , , ,

Leave a Reply

Your email address will not be published.