ABD Başkan Yardımcısı Biden’nin AB’ye Türkiye tepkisi

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, Avrupa Birliği’nin şimdiye kadar Türkiye’ye kapıyı kapalı tutmasına tepki göstererek Ankara’nın ‘benzersiz’liğini anlattı.

Başkan Barack Obama’nın seçim kampanyası için bir bağış toplama kampanyasına katılan Joe Biden, Türk-Amerikan toplumu mensuplarına hitaben konuşmasında, “Ankara bizim en önemli müttefiklerimizden biri” dedi.

“Başkan (Obama) gibi, Avrupalı müttefiklerimizden bazılarını Türkiye’yi ekonomik birliğe tam olarak kabul etmedikleri için, Türkiye’yi tam olarak Avrupa’nın bir parçası diye kabul etmedikleri için çok çok eleştiriyorum” diyen Biden, Türkiye’yi bir giriş kapısı, Doğu ile Batı arasında bir köprü olarak değerlendirdiklerini söyledi.

Joe Biden, “Türkiye’nin benzersiz bir tesiri var” dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Suriye konusundaki tutumlarının aynı olduğunu, Türkiye’nin tüm bölgede liderlik yapmasını arzu ettiklerini vurgulayan Biden, “Kimse Arap Baharı’nın gelecekte kışa dönüşüp dönüşmeyeceğini bilmiyor. Kimse ne olacağını bilmiyor. Ancak Türk yönetimiyle, icraatlarımızda iş birliği yapmadığımız konularda hiçbir şey olmayacağını biliyoruz” diye konuştu.

(AA)

, , , ,

Leave a Reply

Your email address will not be published.