Fransa’daki seçimlerin 2. turunda, Le Pen ve Bayrou’nun tercihi kritik rol oynayacak


Fransa’daki Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk turunun ardından ikinci tura kalan Francois Hollande ve Nicolas Sarkozy için yarışta 3. sırayı alan Marine Le Pen ve 5. sırayı alan Francois Bayrou’nun tercihi kilit rolü oynayacak.

Seçimlerin ilk turunun ardından resmi olmayan sonuçlara göre oylarını yüzde 19’a kadar çıkaran aşırı sağcı Ulusal Cephe lideri Marine Le Pen, ikinci tur için seçmenlerine kimi işaret edeceğini 1 Mayıs’ta açıklayacağını söyledi.

Fransa’da siyasi gözlemciler, Le Pen’in aldığı yaklaşık yüzde 20 civarındaki oyu ”büyük başarı” olarak değerlendiriyor.

İlk turda yüzde 8 civarında oy alan Demokrasi Hareketi lideri Francois Bayrou, 6 Mayıs’ta düzenlenecek ikinci turdan önce seçmenlerine kimi destekleyeceklerini konusunda açıklama yapacağını duyurdu.

Seçimlerin ilk turunda yüzde 11 civarında oy alan radikal sol Jean-Luc Melenchon ve yüzde 2 oranında oy alan çevreci aday Eva Jolyy, ikinci turda Hollande’ı destekleyeceklerini açıkladı.

Seçimlerin ilk turunu seçim bölgesi Tulle kasabasında izleyen Hollande, burada seçmenlerine hitaben yaptığı konuşmada, ikinci tur için kendisinin daha avantajlı olduğunu söyledi.

Seçilirse cumhuriyet değerlerine sahip çıkacağını belirten Hollande, ”büyümenin ve ekonomik büyümenin sağlanmasının önceliği olacağını” bildirdi.

-Sarkozy’den düello teklifi-

Merkez sağın adayı Nicolas Sarkozy ise birinci turun ardından Paris’te seçmenlerine hitap etti ve kendisini destekleyenlere teşekkür etti.

Sarkozy, ”ilk tur seçim sonuçlarının, seçmenlerin göçün kontrol edilmesi ve istihdam konusuna ne kadar önem verdiklerini gösterdiğini” söyledi.

İkinci turdaki rakibi Hollande’ı televizyonda düelloya davet eden Sarkozy, sosyalist liderle seçmenlerin önünde kozlarını paylaşmak istediğini ifade etti.

Kendine güveninin tam olduğunu kaydeden Sarkozy, ”İkinci tura kadar Hollande ile üç önemli konuda tartışmak istiyorum, bunlardan birincisi sosyal ve ekonomik konular, ikincisi toplum, üçüncüsü ise uluslararası konular” diye konuştu.

Ipsos kamuoyu araştırma şirketince düzenlenen anket, ikinci turda Hollande’ın 54, Sarkozy’nin yüzde 46 oranında oy alacağını ortaya koyuyor.

(AA)

, , ,

Leave a Reply

Your email address will not be published.