Published On: Sat, Apr 21st, 2012

Rusya’nın tasarısına jet onay: BM’den Suriye’ye 300 kişilik askeri gözlemci misyonu!

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (TURKISH JOURNAL)

Birleşmiş Milletler (BM), Suriye’deki askeri gözlemci misyonunu (UNSMIS) 300’e çıkaran yeni karar tasarısını oy birliğiyle kabul etti.

15 üye ülkeden oluşan BM Güvenlik Konseyi, bugün New York saatiyle 11:00’da yaptığı toplantıda, Suriye’ye 90 günlük bir ilk dönem için 300 kişilik silahsız askeri gözlemci misyonu gönderilmesini öngören karar tasarısını oylamaya sundu. 2043 sayılı karar tasarısı, 15 üyenin tamamının evet oyuyla kabul edildi.

Kabul edilen kararda, askeri gözlemci misyonunun görevinin, ”tüm taraflarca ateşkese uyulduğunu gözlemek, 6 maddelik Annan Planı’nın tam olarak uygulanmasını izlemek ve desteklemek” olduğu ifadesine yer verildi.

Annan planına destek niteliğinden yeni BM Güvenlik Konseyi tasarısı, Suriye’deki krizin çözümünde son fırsatlardan biri olarak görülüyor. Artık bundan sonraki zaman diliminde, Suriye’nin ülke bütünlüğünün sağlanması ve daha kanlı olayların önlenmesi için, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad başta olmak üzere, Kofi Annan ve BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon’un güçlü liderliğinin önemi daha da öne çıkıyor.

Tasarının hazırlayıcısı Rusya’nın BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Vitali Çurkin oylamanın ardından gazetecilere yaptığı açıklamda, tasarının Suriye için oldukça hayati önemde olduğunu belirtti. Büyükelçi Çurkin; ”BM Güvenlik Konseyi, ilk defa Suriye’de çözüm için siyasi stratejiyi destekledi” diye konuştu.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>