Ali Babacan Washington’da IMF ve Dünya Bankası toplantılarda

WASHINGTON (TURKISH JOURNAL)

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Washington’da Dünya Bankası ile Uluslararsı Para Fonu’nun (IMF) ortaklaşa düzenlediği yıllık ‘Bahar Toplantıları’nda temaslarda bulunuyor.

G-20 Ülkeleri Ekonomi ve Maliye Bakanları ile Merkez Bankası Başkanlarının bir araya geldiği toplantılara katılmak üzere Washington’a gelen Babacan, Dünya Bankası ile IMF’in ortaklaşa düzenlediği yıllık ‘Bahar Toplantıları’ çerçevesindeki temaslarına devam ediyor.

Dün yapılan toplantılarda, ilk olarak IMF üyesi ülkelerin heyet başkanlarıyla çekilen aile fotoğrafında yer alan Babacan, ardından IMF’nin politikalarının oluşturulduğu Uluslararası Para ve Finans Komitesi (IMFC) toplantısına Türkiye’yi temsilen katıldı.

Toplantılara katılan bakan ve merkez bankası yetkilileri, IMF’nin 430 milyar dolarlık artı bir kaynağının 17 üye ülkenin oluşturduğu Euro bölgesindeki yeni krizlerin önlenmesi için yeterli olduğunu dile getirirlerken, ABD Hazine Bakanı Timothy Geithner, politika belirleme panelinde yaptığı açıklamda, Avrupa Merkez Bankası da dahil olmak üzere Avrupalı yetkililerin kendi krizleriyle mücadeleyi gevşetmemeleri gerektiğinin altını çizdi.
Geithner; “Krize karşı bir sonraki aşamasının başarısı, Avrupa’nın isteği ve yeteneğine bağlı olacak” dedi.

Toplantılar sırasında birçok ülkenin bakanı, merkez bankası başkanı ve uluslararası kuruluşların temsilcileriyle ayaküstü ikili görüşmelerde bulunan Babacan’ın bugün de, Türkiye’yi temsilen Dünya Bankası Kalkınma Komitesi’nin toplantısına katılması bekleniyor.

Bahar toplantılarında ayrıca G-8 ülkeleri ile Türkiye ve Suudi Arabistan, Kuveyt, Katar gibi bazı Körfez ülkeleriyle beraber, Ortadoğu ve Kuzey Afrika’daki dönüşüm yaşayan ülkelere yardım için ”Deauville Ortaklığı” sürecinde bakanlar toplantısı gerçekleştirdi. Toplantıda Mısır, Tunus, Libya, Fas ve Ürdün gibi ülkelerin ekonomik dönüşümlerine nasıl yardım edebilecekleri gibi konular ele aldı.

, , ,

Leave a Reply

Your email address will not be published.